Mobil internet reklam dünyası rakamları

Mary Meeker’ın hayata geçirdiği verilerle olan dansımız son hızıyla sürüyor. Şimdi de mobil dünya ve reklam pazarıyla ilgili birbirinden ilginç veriler sunalım sizlere…

Mobilin inanılmaz yükselişini nasıl anlatacağız? Önümüzde çok güzel bir internet kıyası var: Mobil internet trafiği 2010 yılı başında toplam internet trafiğinin yüzde 1’i iken 2012 Mayıs ayında yüzde 10’u haline geldi.

Mobil uygulama ve reklam gelirlerinin toplamı 2008 yılında 700 milyon dolarken 2011 yılı sonunda 12 milyar dolara çıktı. Mobil reklam düzenli biçimde artarken uygulama satışları inanılmaz bir hızla yukarı çıkıyor. Apple 2011 Eylül’ünde mobil yazılımcılara 3 milyar dolar ödedi.

Mobilin her şeyi yüksek reklamı düşük

Reklam giderlerine baktığımızda ise internet ve özellikle de mobil ilanlar hiç de hak ettiği yerde değiller. Okurlar basılı medyada vakitlerinin yüzde 7’sini ayırırken bu medya, toplam reklam pastasının yüzde 25’ini alıyor. Televizyon, kullanıcıların toplam vakitlerinin yüzde 43’üne hitap ederken reklam pastasının yüzde 42’sini alıyor. Mobil cihazlar ise toplam vakin yüzde 10’unu alırken reklam pastasından sadece yüzde 1 alıyor. İnternet ve mobil dünyanın yaklaşık 20 milyar dolarlık bir alacağı var reklam pazarından bu bakış açısıyla…

Reklam alanında baktığımızda reklam fiyatlarının bilgisayarda daha pahalı olduğu ortaya çıkıyor. Ortalama fiyatlar üstünden gidildiğinde desktop CPM fiyatı 3.50 iken mobil CPM fiyatı 0.75 seviyesinde…

Bu verinin ortaya koyduğu bir başka gerçek de kullanıcı başına elde edilen gelire bakıldığında yine desktopun mobil ortama göre daha avantajlı olduğu ortaya çıkıyor. Örneğin Zynga kullanıcı başına desktop ortamında 25 dolarlık gelir elde ederken bu rakam mobilde 5 dolarda kalıyor.

Bilgisayar ve web ortamında reklam getirisini yukarı çeken Google’ın mobilde çok farklı bir etkisi var: Google mobil dünyada ödediği reklamları 2011 sonunda 19 milyar dolara çıkarırken yüzde 35’lik bir büyümeye imza attı. Hemen ardından 2012 yılının ilk çeyreğinde ödemeler 21 milyar doları aştı. Ne var ki tıklama başına ödenen para düzenli olarak aşağı doğru inmeye başladı. 2011 ortasında 0.58 dolar olan tıklama ücreti, 2012 ilk çeyreğinde 0.48 dolara düştü.

Kullanıcı başı gelir mobilde hızla artabilir

Facebook örneği bize mobil dünyanın her yıl giderek daha hızlı arttığını gösteriyor. Bu sitenin kullanıcıları geçtiğimiz yılın başında 288 milyonken bu sene başında yüzde 69’luk bir artışla 488 milyona geldi. Bu artış yüzde 40’ın üstünde çeyrek büyümeleriyle gerçekleşti. Ancak aynı şeyi kullanıcı başına elde edilen gelirde söylemek mümkün değil. Geçen sene 3.96 dolar olan kişi başı reklam gelir ücreti sene sonunda yüzde 16 artışla 4.59 dolara kadar ilerledi. Ama 2012 başında keskin bir düşüşle 4 dolara indi.

Ama mobil alanda atılan adımların hızla kişi başına elde edilen geliri yükselttiği de bir gerçek: Bu konuda Japonya örneğine bakılacak olunursa GREE isimli oyun şirketi hayata geçirdiği tek bir oyunla ARPU’yu yüzde 41 artırmış.