Türkiye internet ve mobilde devler liginde

Türkiye internet ve mobilde devler liginde

Mary Meeker, geleceğin teknolojik trendlerinin belirlenmesi açısından dünyanın önde gelen beyinlerinden biri. Bu yılki raporunu açıkladı ve takipçilerini en azından taze veriler anlamında yine üzmedi. Sizler için onun sunumundan birkaç küçük noktayı ön plana çıkarmakta fayda görüyorum.

Önce Türkiye istatistikleri

Türkiye 2008-2011 yılları arasında 11 milyonla internet kullanıcı sayısını en çok artıran 10. ülke. Çin’in 513, Hindistan’ın 121 milyonluk internet nüfusu; hele ki penetrasyon oranlarının yüzde 38 ve 10 olması, dünyanın internet geleceğini bu ülkelerin belirleyeceğini açık bir biçimde ortaya koyuyor. Türkiye, yıldan yıla internet kullanıcı artışında 3. sırada. Türkiye’nin de içinde bulunduğu top 10 ülke, dünya internet nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor. Bu arada top 10 ülkenin ve dünyanın kalanının internet penetrasyon oranının aynı, yani yüzde 32 olması dikkat çekici. Bu oran Türkiye için yüzde 49, ABD içinse yüzde 79…

3G açısından bakıldığında Türkiye ilk 20 ülkeden biri olarak 19. sırada kendine önemli bir yer buluyor. Dünya üstünde 1 milyarı aşkın kişi tarafından kullanılan 3G, yüzde 18 penetrasyona ve yıllık yüzde 37’lik büyümeye sahip. Türkiye şimdilik yüzde 20’lik bir penetrasyonla dünya ortalamasının üstünde ve yüzde 62’lik artışla en çok büyüyen 5. ülke olsa da hepi topu 13 milyon mertebesinde görünüyor. Kullanıcı sayısında ilk 30 ülkeye baktığımızda Türkiye 19. sırada.

Cihazlarda neler oluyor?

Cihaz pazarı deyince akla öncelikle Apple geliyor. İlk 2 yıllık dağıtımlarına baktığımızda iPod’un sektöre yeni bir soluk getirdiği, iPhone’un sektörü şekillendirdiği, iPad’in ise pazarı dağıttığı ortaya çıkıyor. Bunun yanında lansmanını takip eden ilk 6 çeyrek Android işletim sistemlerin üstünde seyreden Apple ürünleri, sonrasında farklı cihazların çıkmasıyla bir anda inanılmaz şekilde geride kalmış.

Dünyada mobil telefon sayısı 6.1 milyar oldu. Akıllı telefonlar, her ne kadar sadece onlardan konuşuluyor olsa da daha 1 milyarlar seviyesinde. Konuya gelişmiş ülkeler çerçevesinden baktığımızda inanılmaz rakamlar karşımıza çıkıyor: 2012’nin ilk ayı itibarıyla tablet bilgisayar ya da elektronik okuyucu ABD’de yaşayan neredeyse her 3 kişiden birinde var. Bir önceki ayla kıyaslandığında yüzde 10’luk bir artış var, iki sene öncesinde tablet ve elektronik okuyucuların kullanım oranı sadece yüzde 2 idi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş