Mobilin katma değerlileri “hep bizim dediğimiz gbi olsun” derdinde

Turk-internet.com’da Füsun hanım çok güzel bir haber yapmış gelişen yeni yönetmeliklerin ardından katma değreli mobil hizmet veren kurumlardan bir yetkiliyle. Kendisini tebrik ediyorum. Onun röportajından yola çıkarak sizlere birkaç küçük katma değerli hatırlatma yapma kistiyorum…

Bu ülkede katma değerli hizmet verenler hep çok enteresan bağlantıları olan enteresan insanlar oldu. Neden ne alakası var diyeceksiniz hemen açayım: Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte para kazanmanın çok enteresan yolları çıktı. Eskiden kutulu oyunlar korsan şekilde etrafta dolaşırken şimdinin oyunlarıeğlenceleri bedava gözüküp kullanıcıların cüzdanından aylık 500 TL’ye varan paraları kullanıcıların rızasıyla çekebiliyor.

Bu dünyayı görebilmek için çok akıllı ve teknolojiyi takip eden kişiler olmanız gerekiyor. Genelde böylesi işleri görenler ilk girdiklerinde şahane para topluyorlar. Üstelik yatırım yapmak için o derecede para harcamak da gerekmiyor. Bir de kazanabileceğiniz para miktarı küçük küçük aldığınız için genelde üst limitsiz oluyor. Yani bir ana dolar milyarderi de olabiliyorsunuz.

Bu tip girişimciler genelde kazandıkları paraları örnek göstererek bunları artık para kazanmanın çok zorlaştığı anlarda çok p aralı abilere büyük umutlarla satıyorlar. Çok paralı abiler para kazanmalı umarken bir arda verdikleri parayı bile çıkaramıyorlar.

Örnek mi istiyorsunuz? 2000’li yılların başında Nokia telefonların ekranlarına konan logo satıcılarına bakın. Telefonus istediğiniz melodiyle çalmasını sağlayanlara bakın. Sonrasında gelen arkadaşlık sitelerine, oyun içi satın almalara ve tabii ki SMS reklam gönderenlere bakın. Hpesi bu süreçlerle dallandı budaklandı.

Ülkenin çok ciddi bir derdi var: Bazı şeref yoksunları, Facebook veya benzeri sistemlerle birilerinin hesabını ele geçirip onların arkadaşlarının mobil ödeme sistemlerinden para çalıyor. Hem de öyle böyle değil paralar. Sizin de başınıza gelmiş ya da arkadaşlarınız bu tuzağa düşmüştür. Biraz sorsanız onlarca örneğe rastlarsınız. BTK biraz geç de olsa bu konuya uyandı ve bunu en azından zorlaştırıcı bazı kararlar alıp yönetmelikler çıkmasını sağladı.

Hemen bir uzman çıkmış diyor ki ama bu bizim müşterilerimizin yüzde 70 ila 80’ini elimizden alır diyor. Kandırılıp parası çalınanlar konusunda tek bir söz dahi etmiyorlar. Çünkü onlar para kazanmanın yollarına bakıyorlar.

Aynı polemiği SMS reklamı yapan ve bunun için hiçbir izin almayan şerefsizlerle de yaşamıştık. Biz dedik ki arkadaş eğer reklam atmak istiyorsan bizden izin alman lazım. Onlar dedi ki olur mu o zaman müşterilerimizin yüzde 70 ila 80’ini kaybederiz… Bu söz tanıdık geliyor değil mi? Sonunda onlar kazandılar. Her isteyen SMS atıp siz dur kardeşim ne yapıyorsun diyene kadar bunu atmaya, kişisel haklarımızı çiğnemeye devam etti. Şu anda deli gibi i tenmeyen SMS almamızın sebebi işte bu insanları yaptığı başarılı lobiler.

Şimdi mobil ödemeyle SMS onayını minimuma indirerek ödeme yapılabilmesini savunuyorlar. Onlar bize çakıp kaçan adamların telefonlarının açılmamasıyla, parayı geri alamamamızla, sinirden küplere binmemizle ilgilenmiyorlar. Umurlarında değil. Mühim olan müşteri sayıları yüzde 70 ila 80 azalmasın.

Mesela yollarda rögar kapakları olur. O kapaklar hiç konmasa oradan geçen her 1000 bisikletliden bir ya da ikisi bunların içine düşer. Ama biz ne yapıyoruz? Binde bir bile ihtimali ortadan kaldırmak için oraya kapak koyuyoruz. Mobil ödemedeki SMS de bunu anlatıyor bize işte.

Ben diyorum ki bir kez de bu katma değerli abiler kazanmasın. Bir kez de lobisini yapamayan halk karlı çıksın bu işten. Fena mı olur?

İstediğimiz şey o kadar masumane ki: Talep ve onayımız olmadan bir yere üye  yapamasınlar bizi… O kadar…

BTK’nın pazarı desteklemesi gerekmiyor, kullanıcıları koruması gerekiyor. Bu noktada söylenenlerin cahillik sınırlarını aşarak sinsilik olduğunu söylersem yanılmış olmam sanırım…