Turkcell yeni telefonunu görücüye çıkardı

Turkcell, yeni ve operatör markalı telefonlarını basına tanıttı. Basın toplantısından notları sizlere TKNLJ formatında sunmak istiyorum her zamanki gibi:

 • Turkcell, geçtiğimiz senelerin aksine “bunu Türkler yaptı, biz bunu yaparak devlete şu kadar para kazandırıyoruz, yabancı değil Türk” gibi polemiklerden kaçınarak telefonun özelliklerine odaklanan bir lansman gerçekleştirdi.
 • Telefonun görünümü iPhone ile Samsung’un son modeleri arasında gelip gidiyor. Güzel görünümlü, elinizde tutmak isteyeceğiniz bir telefon.
 • Peşin fiyatı 1.299 lira. Uzun taksit isterseniz (3 yıl) aylık taksitler 39 liraya kadar düşüyor.
 • Günümüz telefonlarını birbirinden ayıracak kaç özellik var bilmiyorum. Ama benim aklıma kamera geliyor. Turkcell de T80 konseptinin en önemli tutar tarafını kamera üstüne kurmuş.
 • T80’in ön ve arka yüzünde 13 megapiksellik kameralar var. Söylenene bakacak olursak karanlıkta da çekiyor, iyi çekiyor, 3 boyutlu çekiyor, derinliği ayarlayabiliyor.
 • Full HD ekranın büyüklüğü 5,2 inç.
 • Renk seçenekleri (bence erkekler için) gri ve (bence kadınlar için) altın olarak sunuluyor.
 • Turkcell geçen telefonda yaptığı ve beni çok şaşırtan tufaya bu telefonda düşmemiş: Geçen sefer çok fazla 4G konuşan Turkcell düşük hızlarda internet hizmet verebilen bir telefon getirmişti. Bu seferki telefon VOLTE destekliyor ve 300 megabitler mertebesinde de mobil bağlantı sunuyor.
 • Turkcell bütün yazılımsal marifetlerini elbette telefona eklemiş: BiP, fizy, TV+, Dergilik, lifebox, Turkcell Akademi, GollerCepte, UpCall gibi Turkcell uygulamaları hazır çıkıyor. Böylesi uygulamalar yapmanın önemi de böylesi telefonlar çıkardığınızda kendini gösteriyor.
 • Turkcell Dergilik uygulaması ile 300’ün üstündeki dergiyi de kullaıncıların beğenisine sunuyor. Tüm uygulamalar için bir yıla varan ücretsiz paketler sunuyor.
 • Turkcell akıllıca bir olay yaparak işin içine oyuncak katan fikirler getirmiş. Çok ucuza sanal görçeklik VR gözlüğü koymuş. Qualcomm 8 çekirdekli işlemci kaldırmayacak mı sanal gerçekliği? Elbette kaldırır. Ha buradan Turkcell geleceğin sanal teknolojilerine daha ağırlık veriyor gibi bir çıkarım yapmak, saçmalığın daniskası olur.
 •  Murat Erkan koltuğunun hakkını en çok veren Turkcell genel müdür yardımcılarının başında geliyor bence. Risksiz ve özgüvenli adımlar atıyor. Net iletişim kullanıyor ve olabildiğince şeffaf davranıyor. Ben söyleyeceğimi söyledim deyip kaçan genel müdür yardımcılarından olmadığı için “temiz” bir haber kaynağı…

Turkcell 7 senede 2,5 milyonun üstünde cep telefonu ve tablet satmış. Bunlar gerçekten de piyasa için büyük rakamlar. En çok T50 serisini satmış ki o rakam 500 bini bulmuş. Yüksek hacimli aldığı için ortalamanın üstü kaliteyi 1.300 liranın altına getirip bir de onu Turkcell Finans desteğiyle ayda 30’lu liralara satınca 500 bin hiç de hayal değil. Üstüne de çıkmak mümkün.

Benim ele alıp baktığımda telefondan edindiğim izlenim, bir telefon alayım, işimi dolu dolu görsün, gerekirse fazlasını yapsın kategorisinin yıldız ürünü olabilir…