Ne başbakanı? Adam karısını dinletiyor be!

dinlemeMilliyet’te bugün çıkan TİB dinleme haberi çok enteresan. Biz başbakanı, onun çocuklarını, bakanları ve bürokratları dinleyenlere lanet okuyup duruyoruz ülkece. Bunu nasıl yaparlar filan diyerek dinlemede ortaya çıkan verileri toplumdan kaçırmaya çalışıyoruz. Ama adamlar bu sistemi öylesine babasının malı gibi kullanmış ki karısını dinletmiş. TİB tamamen ayıplı mal haline gelmiş.

Habere göre TİB’de inceleme yapan müfettişler kurumdaki bir görevlinin mahkeme kararı olmaksızın eşini 3 ay boyunca dinlediğini tespit etmiş. 

Gerisini TKNLJ formatında başlıklara bırakalım:

  • Birinin karısını değil dinlemesi, telefonuna bilgisayarına bakması bile çok aşağılık
  • Bir insan mahkeme kararı olmadan karısını dinleyebiliyorsa bizi de herhangi bir engelleme olmadan dinleyebilir. Devlet bunun önlemini almadan dinlemeleri başlattığı için acilen özür dilemeli ve hatasını kabul ederek mevcut sistemi değiştirmelidir.
  • Devlet acilen kimlerin nasıl dinlendiğini herkesle paylaşmalıdır ve bu lekeyi üstünden temizlemelidir.
  • Sadece bu işi yapanlar değil buna engel olamayanlar da, başta ulaştırma bakanlığı, içişleri bakanlığı ve adalet bakanlığı olmak üzere TİB’in tamamını da içine koyarak işten attırılmalıdır.
  • Hem başbakana hem de potansiyel olarak halka zarar verdiği gün gibi kanıtlanan bu sistem yerine daha şeffaf ve halk tarafından kontrol edilebilir bir yapı getirilmelidir.