Milliyet Gazetesi’nden Şükrü Andaç Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Milliyet manşetine bir röportaj yapmış. Şükrü’nün geçmişi neeniyle elbette içinde teknoloji geçecekti röportajın, nitekim geçmiş. Konuşulan şey günün en belirgin başlıklarından biri, 4G ve 5G geçişi.

Zeybekçi, AKP bünyesindeki diğer bakanlarından farklı düşünmüyor. O da Cumhurbaşkanının çizdiği yoldaki gibi 5G olsun diyor. Ama Zeybekçi bunun baz isasyonları için söylendiği gerçeğini kaçırmış. Ekstra Türk baz istasyonu olamayacağı için 4G olmasın konusunu zıt geçip olayı telefon çerçevesinde görmüş. Bir de o sırada muhtemelen kafası karışmış ve olayı 1-2 sene içinde 40 milyar TL’lik telefon ithalatına bağlamış.

Bir kere teknoloji değiştiğinde o kadarlık bir telefon ithalatı olmuyor. Bunu yıllık telefon ithalat rakamlarına bakarak görebilirsiniz. 40 milyar TL’nin 13 milyar dolar yaptığını ve bunun otalama 13-15 milyon telefona tekabül ettiğini düşünecek olursanız bir derin nefes almakta fayda var. İkincisi teknolojiler değiştiğinde zaten satılmakta olan telefonlar bunları zaten kendine adapte etmiş oluyor. Zate satılmakta olan telefonlar bu teknolojiye uygun çıkıyor.

Konuyu biraz daha açarsak: Diyelim ki 4G çıktı. Siz bunun için iPhone 8 veya Sansung Galaxy S15 gibi yeni telefonlar almıyorsunuz. O sene çıkacak olan telefonlar bünyelerinde bu teknolojiyi barındıyor. Aynı Turkcell’in yaptırdığı telefonların içinde  4G teknolojisinin hazır olması gibi…

Bu işin Türk standartlarına bakacak olursak… Zaten Türk telefon üreticileri öyle 4G veya 5G konsorsiyumlarına filan girmiyorlar. Giren bir işlemci üreticisi var zaten Qualcomm gibi… Onlar üstüne azıcık daha para koyup kendi bünyelerinde üretilmiş süsü verdikleri aslında lefo gibi bir araya getirdikleri telefonları o yeni teknolojiye hazır hale getiriyorlar. Yani biz Apple’a para vermiyoruz diye sevinirken aslında bir diğer yonga üreticisine Türk telefonu aldığımız zannıyla para veriyoruz. O para kısmetten çıktığı için yine yurt dışına çıkıyor sonuçta…

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.