polis kameraABD’de her yer birbirine girdi. Özellikle siyahlar ve hispanik kökenlilerin polis tarafından vurulup öldürülmesinden bezen halk artık ayağa kalkmadan edemiyor. Bütün dünya da gözünü dikmiş “demokrasinin beşiği” ülkede olan bitenlere bakıyor… Olup bitenleri yoluna koymanın yolu polislerin insanlara insan gibi davranmaya başlaması. Böyle yapsa bile halk artık polise inanmayabilir. İşte bu yüzden polislerin üstünde taşınabilir kameraların konması göndeme geldi ve bu konuda ciddi çalışmalar yıllardır yapılıyor. Obama bunun için yerel polis teşkilatlarına 20 milyon dolar aktarma kararı aldı. Kongre aynı zamanda bu iş için 75 milyon dolarlık üç seneye yayılan bir yatırım öngördü.

 

Konuyla ilgili olarak Obama sürekli eleştiriliyor. Neden bu cinaytlerin durdurulamadığını sorguluyor halk. Hillary Clinton da adaylığını koyduğu başkanlık sisteminin ilk vaadi olarak bu adam vurmaların sona ereceğini dile getirdi. Bunun için vücut kameraları çok önemli bir rol oynuyor.

Los Angeles, 860 kamera almaya karar vermiş ve bunun cihaz, bakım ve saklama maliyeti olarak 1,5 milyon dolar öngörülüyor.

ama konu kamera takıp kimi vurduğunu vurmadığını göstermek kadar da basit değil. Sivil hak ve hürriyetler toplulukları bu kamera görüntülerinin kullanımı konusunda şüphelere sahip. Bu konuda henüz bir resmi devle politikası oluşturulabilmi değil. Kaldı ki bu politika eksikliği tüm dünyanın büyük bir baş ağrası…

Balki Türkiye’de de bu tip cihazların kullanımı, en azından toplumsal olaylarda gündeme gelebilir. Böylece polis suçlu olarak gördüğü insanlar hakkında iddialarını daha çabuk kanıtlar. İnsanlar da kafalara gaz fişeği sıktığını iddia ettikleri polisleri kanun önüne daha etkin bir biçimde çıkarılır. Eskişepir’de fırıncı kameralarının içindeki görüntülerin silinmesine rağmen söylüyorum bunu…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.