netflixNetflix ülkemize geldikten sonra kaflarda birçok soru birikti. Bunların hepsini olanca açık bir bakış açısıyla ve dürüstçe masaya yatıralım. Bu soruların cevapları ve bilgiler bize Netflix’in Türkiye’de tutup tutmayacağını, Tivibu, Turkcell TV+ ve Digiturk’ün bu ülkedeki geleceğini anlatacak. Tabii ki TKNLJ formatında geçelim bunların üstünden…

Netflix dünya (özellikle ABD)içeriğiyle gelmedi kapımıza. Şu anda Digiturk üstünde oynayan bazı diziler ve birçok filmleri Netflix’te yerini alamamış. Çok önemli diziler mi? Bazılarımız için öyle…

Şu anda bulunan mevcut içerikler Türkiye’nin büyük kitlelerinin alışık olduğu ve koşarak satın alacağı şeyler değil. Sonuçta bizim insanımız her gece oturup eski bölümleriyle beraber 200 dakikayı aşkın dizilerle uyuşturuluyor. Onlar hala o gösterimleri dizi sanıyor. Onlar için yapılacak bir şey yok.

Netflix şu anda İngilizce içerik veriyor. Altyazılarda Türkçe seçeneği yok. İngilizce anlayıp izleyecek geniş kitlelerimiz var mı? Elbette var ama Ertuğrul ya da Kiraz Mevsimi gibi şeyleri seyredenler değil kesinlikle…

Netflix birçok aletin üstünde uygulamalarla kendini gösteriyor. Bilgisayarda, Xbox, telefon ve tabletlerde harika çalışıyor. Yani çok fazla gösterim sorunu olduğunu zannetmiyorum.

Fiyatı 8 Euro. Tek bir cihazda HD olmayan halde seyretmek için bu parayı veriyorsunuz. 12 Euro verirseniz 4 cihazdan eş zamanlı olarak Ultra HD’ye kadar uzanan bir kalitede seyredebiliyorsunuz.

Turkcell TV+ 10 lira. Digiturk’e ben şu anda basket maçlarını seyredemediğim paket için 139 lira veriyorum. Tivibu için 24 ay taahhüt verirseniz fiyat düşüyor ama süper paket fiyatı 60 lira. Bu bağlamda Netflix umulandan daha pahalı ama bir yandan da ucuz sayılır eğer tüm içeriğini verebilirse…

Tüm araştırmalarda televizyonların artık tedavülden kalkmakta olduğu, insanların on demand yani istediği zaman istediği yerde içerik takip edebilmesi özelliği tartışılıyor. Netflix bu konuda iyi, hatta bunun için kurulmuş bir sistem.

Netflix’i evdeki Digiturk’ü iptal ettirip tek televizyon kutusu yapabilir miyim? Zannetmiyorum çünkü aptal diziler için değil ama sabah ve akşam haberlerini her gün düzenli takip ettiğim haber kanallarını artık seyretmemeyi kabul edemem. Yoksa eder miyim? Bilmiyorum şu an için değil.

Netflix’in yaşayacağı yaşatacağı en büyük polemiği denetim alanında göreceğiz. Türkiye’de film ve dizilerde markalardan içkilere sigaralardan memelere kadar her şeyi buzlattıran, ekranı yoğun bir buz ve sis perdesi arkasında kaybeden RTÜK, şimdi kimsenin takmadığı bir kurum haline dönüşecek. “Bana ne bana ne” diye bağırıp çağıracak, insanların canını mutaka sıkacak hatta bu hizmetin yasaklanmasını isteyecektir. Buna adım gibi eminim.

Netflix’in bizzat duyurduğu değerlere bakacak olursak sistem 500 kilobit ile çalışır hale geliyor. Ancak ideal bir kullanım için 1,5 megabit öneriliyor. SD yayın için 3 megabit, HD için 5 megabit ve ultra HD yayın için ise 25 megabit gerekiyor. Megabitine güvenmeyen bu işe girmesin.

Bu megabitlerin yurt dışına direkt olarak gideceğini düşünecek olursak, Netflix’in de net bir OTT olduğunu unutmazsak bize ciddi bir trafik yaratacak. Ülkemin bitleri baytları… Şaka şaka… Evet bunları söyleyecek olanlar mutlaka çıkacaktır. Hatta kimi Netflix düşmanı operatörler bunu kullanarak bu hizmetin durdurulmasını isteyebilecektir.

Bu hizmet 500 kilobitle dahi çalışabiliyor ama acaba birileri buna bir parmak atarak yavaşlamasını sağlarlar mı? Sistemin bütünlüğünün tartışılması, Türkiye’ye gelmemesi için bir şey yaparlar mı? Acaba böyle bir şey yapılsa ülkem “net neutrality” bakış açısıyla Netflix’in haklarını savunur mu? Görelim.

Netflix şu anda kısıtlı bir yayınla geldi ekranlarımıza. ilerleyen zamanlarda yeni çıkacak diziler veya mevcut dizilerin yeni sezonlarının satın almaları için Digiturk veya benzeri platformlar Netflix’i yenebilecek mi? Zannetmiyorum. Bir süre sonra bütün içerikler bu platformda kendini gösterecektir diye düşünüyorum.

Digiturk şu anda film ve diziler için 48 liranın altına hiç inmiyor. Bu şekilde artık inebilir mi? Bence inmeli. Ama her şeyden önce ben Netflix sayesinde enteresan bir dizi kütüphanesine sahip oldum. Beni artık bilmem kaç sene öncesinin dizileriyle kandıramaz Digiturk. Benden sadece internet kutusu için ayda ekstra 10 lira alan şirket, kendi kütüphanesine bakıp bir şeyleri düzeltme kararı almalı.

5 YORUMLAR

      • Hangi vpn servisini denediniz bilmiyorum ama bende sıkıntısız çalışıyor aslında vpn’e bile gerek yok proxy de iş görür ama şöyle bir şey var vpnle de proxyle de bağlansanız ip adresinizin kütüphanesine ulaşıyorsunuz. Bütün ülkelerin içeriğine ulaşmak için smarflix isimli bir program geliştirmişler güvenilirliği tartışılır ama ne bileyim abc yönetmeninin çektiği sanat filmlerini beğenip netflix usa de bulamıyorsanız gayet kullanışlı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.