okuzYeni yılla beraber hayatımıza ciddi bir zam dalgası girdi. rakıdan sigaraya, elektrikten cep telefonuna… Bu zamlar açıklanırken dile getirilen bir konu benim çok dikkatimi çekti. Bunu sizlerle paylaşmak istedim:

Gelen birçok zam haberine rağmen tek ucuzlama haber tanm ve hayvancılık alanında yapılan KDV indiriminden geldi. Küspe, kepek, balık unu, tam yağlı soya, her türlü fenni karma yemler, saman, kuru ot, yonca, fiğ, korunga ve benzeri hayvan yemleri ile gübreye uygulanan yüzde 8 oranındaki KDV yüzde bire çekildi. Hükümet bu yolla özellikle hayvan yemi ve gübre fiyatlarım az da olsa düşürüp sektörü desteklemeyi hedefliyor.

Bu harika çok sevindim. Ama gelin teknolojiyi ilgilendiren alanlarda ne olmuş ona da bakalım:

Bakanlar Kurulu kararı ile cep telefonlarından ilk satışta alınan vergi tutan da yüzde 33.3 gibi bir oranda artırılarak 120 liradan 160 liraya çıktı. Vergi artışı cep telefonlannın satış fiyatına doğrudan yansıyacak. BTK da bu yıl vereceği telsiz ruhsatname ücretlerinde yüzde 5 artışa gitti. Karada kullanılan mobil telsiz ücretleri 35.40 liraya, tekrarlayıa telsiz ücretleri 177.04 liraya, sabit telsiz ücretleri 85.52 liraya yükseldi. Karasal mobil telsiz telefon sistemi ücretleri de yüzde 5.5 arttı ve her baz istasyonu için 177,04 lira oldu.

Bu bir tek bana mı acayip geliyor bilmiyorum. Hayvancılık gelişsin diye öküz yemine indirim getiriyorsunuz. Ama teknoloji gelişsin diye insanların kullandığı cep telefonlarına, kullanmak zorunda kalacakları baz istasyonlarına zam yapıyorsunuz. Bu size mantıklı geliyor mu?

Evet hayvancılık bu ülkenin en önemli alanlarından biri. Ama gerçekten teknoloji o kadar mı önemsiz? Telefonla konuşmak zorunda insanlar ve onları bu yüzden cezalandırıyor musunuz? Acaba telefonla konuşarak ülkeye getirecekleri katma değer saman yiyen öküzlerden çok daha mı az?

Lütfen biraz elinizi vicdanınıza koyun, lütfen bir parça akıllı olun…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.