Önce kedili resime like ver sonra da iş bul

Ekran Resmi 2016-09-06 00.39.37

İnsan kaynakları ciddi bir iş. Size iş buluyor, para kazandırıyor. İş yeri sahiplerine düzgün insanlar buluyor, onların daha güzel çalışmalarını mümkün hale getiriyor. Bu arada bir de bunların üstüne kendi para kazanıyor.

Bu sektör öylesine rekabete açık ki içindeki firmalar çoğu zaman işin içinden çıkmakta zorlanıyor. Yenilikçilik adına komiklik yapmaya başlıyorlar. Kariyer.Net bu alanda enteresan bir açılıma gitmiş. Ne kadar ciddiyetli olduğuna gelin siz karar verin…

Kariyer.net, KariyerDost adını verdiği Facebook Messenger Chatbot’u üzerinden kullanıcılarına anında dönüş sağlayıp iş arama yolculuğunda onlara destek olmaya başlamış.

Yani?

Facebook’un Nisan ayında tanıttığı ve müşteri deneyimini tamamen değiştirebilecek bir niteliğe sahip olan yapay zeka uygulaması Chatbot kullanılıyormuş. Kariyer.net, Silikon Vadisi kökenli, yapay zeka ve chatbot uygulamaları konusuna odaklanmış bir girişim olan bdost.com’un geliştirdiği yazılım ve sohbet tasarımı ile Facebook Chatbot’a uyumlu hale gelmiş ve adayların en çok mesaj attığı konuları KariyerDost seçeneklerine eklemiş.

Facebook, chat, robot… Bunlar işe alım süreçlerinin kaldırabileceği ciddiyetse söyleyecek bir sözüm yok. Facebook’tan chat yaptığımız zaman şahane biçimde gençlere ulaşıyoruz deniyorsa benim için sorun yok. Konuştuğumuz elemanların karşısına robot çıkarınca onları ciddiye almıyoruz imajı vermiyoruz deniyorsa sorun yok.

Ama bu iş için binlerce saat çalışmalar yapılmıştır büyük ihtimalle. Binlerce saatin sonunda bir işsizin Facebook’ta kedili resimlere like verip derdini robota anlatıp kalıcı bir iş bulması normaldir diyen her kişiye saygı duyarım.