Oracle Donanımda Kaybederken Lisansta Kazandı

Oracle Donanımda Kaybederken Lisansta Kazandı

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Oracle, mali yılın üçüncü çeyrek rakamlarını açıkladı. Ortaya çıkan tablo genel olarak yatırımcılarını mutlu ederken genel karlılık %18’lik bir artış gösterdi. Çeyrek raporunda firmanın donanım satışlarında düşüş gözlenirken yeni lisans gelirlerinin bu düşüşü gölgelediği gözleniyor.

Oracle, yaptığı açıklamada lisans gelirlerinin ne kadar önemli bir yer tuttuğunu anlatırken CFO Safra Catz, yaptığı açıklamada “lisans gelirlerimiz sadece üç sene öncesine göre %66 artmış durumda. Bizim bulunduğumuz yerde pazarda rakibimiz bulunmuyor. Dolayısıyla kendi rakibimiziz. Firmamızın ihtiyacı olan tek şey doğru uygulamaya bağlı büyümekti. Biz de bunu başardık” ifadelerine yer verdi.

İçinde bulunduğumuz çeyrekte Oracle, 870 ile 980 milyon dolar arası donanım satışı bekliyor. Firmanın yükselişteki noktalarından birisi de cloud hizmeti. CEO Larry Ellison bu hizmetleriyle ilgili “Ürünümüzün adı Oracle Secure Cloud. Bizler müşterilerimizin bu hizmetten en çok beklediği şeyi adına taşıdık, yani güvenliği” dedi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş