Ortalama Çinli mobil iletişime 5,94 dolar ödüyor

Endüstri ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, Çin’in, son yıllarda telekomünikasyon ağı altyapısı oluşturma alanında kaydetmiş bulunduğu ilerlemeler ve sağladığı endüstriyel gelişmeler sayesinde kullanıcılara daha ucuz ama daha hızlı hizmetler sunma olanağına sahip duruma geldiğini açıkladı.

Çin’de mobil iletişim kullanıcıları, aldıkları bu türden hizmet için ayda ortalama 5,94 dolar ödüyor. Bakan Yardımcısı Liu Liehong bu tutarın, 11,36 dolar olan dünya ortalamasının çok altında olduğunu belirtti. Ucuz hizmet vermenin de ötesinde Çin, kentlerle kırsal bölgeler arasındaki dijital farkı azalttı. Liu’nun işaret ettiği üzere, ülkenin kırsal yerleşim birimlerinin yüzde 99’undan fazlasında fiber optik kablo ve 4G şebekesi mevcut olup kırlar da aynen kentlerdeki kadar hızlı bir internet erişimine sahip. 

Öte yandan bakan yardımcısı, uluslararası bir internet hızı test kuruluşunun verilerinin Çin’deki mobil internete erişim hızına, mart ayı itibarıyla, dünyada dördüncü sırada yer verdiğini vurguladı. Ancak Çin, 5G ultra-hızlı şebekelerin geliştirilmesi alanında ise dünyada başı çekiyor. Nitekim bu ülke nisan ayında dünyanın en büyük 5G şebekesi kurma alanında ilk performansları sergilemeye başladı. 

Çin, bu yılın şubat ayı sonu itibarıyla, toplam 792 bin 5G baz istasyonu kurmuş olup şebekeye bağlı mobil terminallerin sayısı da 260 milyona varmış bulunuyor. Ayrıca hükümetin 2021 için öncelikli görevleri belirlediği bir raporda, ülkenin 5G ağlarının ve fiber optik şebekelerinin oluşturulma sürecini hızlandırması ve bunların uygulama alanlarını daha da genişletme işleri yer alıyor. 

Aynı zamanda piyasa aktörlerine daha çok dinamizm sağlama çabaları çerçevesinde, bu yıl küçük ve orta boy işletmelere yönelik olarak internete erişim hizmetlerinin yüzde 10 oranında ucuzlatılması hedefleniyor.