“Öyle” bir ülke olmak için “öyle” bir başbakan gerekiyor

Türkiye’de onlarca yıldır bilişim fuarı yapılıyor. Bu fuarlarda neler yaşandı sırasıya anlatsak buradan köye yol olur. Mesela bu fuara bir başbakan elektrikli arabasıyla katıldı yürüşemediği için. Arabanın verdiği tüm hızla fuar içindeki partisinin standına girdi, oradan u dönüşü yapıp aynı hızla çıktı. Bir başka başbakan fuarda insanları bekletirken askeri bir açılışa katılıp plaket çaktı. Bu fuar açılışlarına bakanlar katılmadı, şirket patronları katılmadı.

Sonra Almanya’da bir fuar bülteni geldi. Bizim firmalarımız oraya sponsor olmuştu. Bizim 100’e yakın firmamız oraya katılıyordu. Açılışa başbakan gidiyordu. Bakanlar gidiyordu. Konusunun en yetkin bakanları…

Tekrar eskiye dönelim: Bilişim sektöründe yeterince eskiyseniz tüm dünyada bu işlerin nasıl döndüğünü görebilecek kadar gezer tozarsınız. Konu Almanya olunca… Oradaki insanların bambaşka bir düşünce yapısı var. Almanya’daki insanlar işlerini gerçekten iyi yapıyorlar. Sadece disiplinli bir çalışma düzeni değil. Mesela bir Alman başbakanı gördüm, başkanlığının son günüydü. Ama o Almanya(ya katma değer sağlayacak bir firmaya teşekkür için gelmiş açılışa katılmıştı. Muhtemelen o gün yapması gereken binlerce iş, vermesi gereken yüzlerce demeç vardı. Ama o, ülkesine katma değer sağlayacak firmaya teşekkür toplantısındaydı.

Angela Merkel. Dün muhtemelen iktidara geldiğinden bu yana en kötü günlerinden birini yaşadı. Yerine hazırladığı 39 yaşındaki milletvekilinin istifasını dünkü fuarda duydu. SMS atıldı Merkel’e. O sırada Merkel Celocan ile kucaklaşıyor, Vodafone CEO’su ile tokalaşıyordu. Doktora tezinde kaynak göstermeden alıntılamak (!) gibi büyük bir günah işlemişti yerine geçmesi muhtemel milletvekili. Ülke karışmıştı. Üstelik Türk başbakanı neden bize vize vermiyorsunuz diye bağırıp çağırdıktan sonra bundan birkaç sene önce hapse gönderdiği eski başbakanın oğluyla beraber cenaze namazı kılmaya gidiyordu.

Ama Merkel kendi ülkesinin fuarında Türk ulaştırma bakanı ve sanayi bakanıyla üstüne düşeni yaptı. Celocanla kucaklaştı, Serpil Timuray ile tokalaştı.

Eğer Almanya’da neden SAP var, Mercedes var, televizyon firmaları var diye düşünecek olursanız… Bunun sebebini lütfen iki farklı ülke örneğinde arayın.