Oyun oynamak (göz tembelliğine) iyi geliyor

Oyun oynamak (göz tembelliğine) iyi geliyor

Ambliyafi halk dilinde donuk görü ya da tembel göz rahatsızlığı olarak bilinen deformasyona çare video oyunlarından geldi. Uzun süre bilgisayar karşısında çalışan insanların gözlerinde bozukluk çıktığının gerçeğinin yanı sıra bozulan bir gözü tedavi eden bir teknoloji sizi de etkilemiyor mu?

SimCity gibi dijital şehir kurma ya da Medal of Honor: Pacific Assault adlı strateji oyunu ile yapılan bir deneylerde denekler 40 saat boyunca bu oyunları oynadıklarında gözlerindeki görme bozukluğunun yüzde 30 oranında düştüğü belirtildi. Bu pilot çalışma henüz çok küçük bir grup üzerinde uygulandı. Rastgele sıralama yöntemi de uygulanmadığı için bu aşamada genelleme yapılması ve tedavi amaçlı kullanılması çok sağlıklı olmayacaktır.
Ancak sonuçları bu kadar etkileyici bir deney, hastalar için sevindirici bir haber. Ayrıca 3 boyutlu görüntü algısında da yüzde 50’lik bir artışın gözlendiği belirtildi. Gözlerinde emilim sorunu yaşayan çocuklarda 120 saat boyunca uygulanan bantlama tedavisinde 1 numaralık bir fark gözlendiğine bakılırsa yetişkinlerde üçte birlik zamanında 1,5 numara atması oldukça umut verici.
Amerikan Ulusal Göz Enstitüsü’nün kayıtlarına göre her 100 çocuktan birinde görülen bu rahatsızlığın genel tedavi yöntemi sağlıklı gözün üzerini bantla kapatarak beyin gücünün zayıf göze daha çok aktarılması şeklinde uygulanıyor. Bu bantlama yöntemi internette sörf yaparken de test edildi ancak video oyunlarındaki başarıya asla ulaşılamadığı kaydedildi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş