Panik yok: Çocukları iki aya kadar uyarırız

Panik yok: Çocukları iki aya kadar uyarırız

cocuk_teknoloji_1Çocuklar kadar değer verdiğimiz sakındığımız bir şey var mı hayatta bilmiyorum. en azından benim hayatımda yok. Mesela çocuğunuz eline çakmak alıp oynamaya başlarsa “dur ya Kasım’da uyarırız” der miyiz?

Ya da çocuğunuz kaldırımdan otoyola doğru tek başına inmeye yeltense “hele bir dur gelecek hafta yavrum napıyorsun deriz” şeklinde soğukkanlılıkla atlatabilir miyiz bunu?

Yerde bulduğu bir şeyi ağzına sokmak için harekete geçen çocuğunuzu ne kadar zaman içinde uyarırsınız acaba?

Bunları neden soruyorum? Çünkü BTK bir genelge yayımladı: “Çocuklarımızın internet kullanımında daha bilinçli bireyler haline gelmelerine katkı sağlamak amacıyla “Çocuklarınızı, internette kişisel bilgilerini ve görüntülerini paylaşmamaları hususunda bilinçlendiriniz.” kısa mesajının mobil işletmeciler tarafından 2014 yılı Kasım ayında gönderici kısmında işletmeci bilgisi yer alacak şekilde tüm abonelerine ücretsiz olarak gönderilmesi ve konuya ilişkin Kuruma bilgi verilmesi”

22 Eylül günü alınan bu karar Kasım ayında yapılacak uyarıyı kapsıyor. Hem de kişisel bilgi ve görüntülerini paylaşmamaları konusunda…

İnternetin en önemli konusu. En az yerde bulduğu pislik ya da evi yakma ihtimali ya da yoydan geçen arabalar kadar önemli ve hızlı aksiyon alınması gereken bir konu. Ama biz acaba bir şeyler yapsak mı diye genelgelerin sağında solunda dalgalanıyoruz.

Devletim iyi karar alıyor ama harekete geçme konusunda gerçekten çok başarısız…

Ha bir de… Çocuklara doğru iletişim yapmak için doğru kanal anne babalara gönderilecek SMS’ler değil. Ben söyleyeyim de bir baba olarak…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş