Vodafone da Ar-Ge’yi yurt dışında arıyor

Vodafone Turkiye Icra Kurulu Baskan Yardimcisi Jorge Fernandes
Vodafone Turkiye Icra Kurulu Baskan Yardimcisi Jorge Fernandes
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes

Tüm dünyada 2020 yılında hizmete sunulması beklenen 5G teknolojisinin araştırılması konusunda Surrey Üniversitesi, Kings College London ve Carnegie Mellon Üniversitesi ile birlikte çalışan Vodafone Grubu, şimdi de dünyanın en köklü üniversitelerinden Dresden Teknoloji Üniversitesi ile işbirliği yaptığını açıkladı. Şirket, mobil iletişimde son noktayı temsil eden 5G teknolojisine yönelik oluşturduğu global araştırma programının çerçevesini genişleterek, 5G araştırma-geliştirme ortakları arasına Dresden Teknoloji Üniversitesi’ni de kattı.

Geçtiğmiz hafta Ülker Grubu da buna benzer bir açıklama yaparak Harvard Üniversitesi’ne Ar-Ge yapmaları için dünya kadar para vermişti.

Harikasınız ya. Bizim ülkede o kadar çok Ar-Ge yapılıyor ki artık geliştirme yapacak mühendis kalmadı. Gerçekten üniversitelerimiz ful kapasite çalışıyor ve daha çok uzayın sırlarını geliştirdikleri için 5G gibi önemsiz gelecek teknolojileri konusunda Türkiye’yi sıkmıyoruz.

Sene olmuş 2014, 2009 yılında gelen 3G teknolojileriyle devletin zorunlu tuttuğu 500 mühendis besleme zorunluluğundan yüz binlerce patent çıkardığımız ve Türkiye’ye para kazandırdığımız için artık Almanya ve Londra gibi ülkelere Ar-Ge bağışı yapıyoruz sanki…

Bir de hiç sıkılmadan biz İngiltere ve Almanya’da üniversitelere şahane paralar veriyoruz, Yıldız’a ODTÜ’ye vermiyoruz diyerek bunun basın bültenini çıkıyoruz. 2020 yılında devreye girmesi beklenen 5G için yurtdışına aha çok ara vermek için bizim burada kazandığımız parayı İngiltere ve Almanya üniversitelerine verme konusu beni son derece motive ediyor bu bülteni kullanmak için…

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, “Vodafone Türkiye olarak, bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve 4G’de olduğu gibi, 5G’de de Vodafone’un global deneyimini Türkiye’ye taşımak için sabırsızlanıyoruz” diyor.

Haydi Alman ve İngiliz üniversiteleri. Fernandes çok sabırsız. Yatmayın bir an önce bitirin şu 5G olayını…