PlayStation Vita gecikiyor

Sony’nin büyük bir merakla beklenen yeni avuç içi oyun aleti PlayStation Vita’nın bu sene içinde satışa sunulacağı söylense de zamanlama sürekli sarkıyor. Son tahminler, cihazın İngiltere’de dünya lansmanının yapılacağını ve tarih olarak da 28 Ekim’in saptandığı öne sürüldü.

Vita ile ilgili oyunların hepsinin lansmanlarının kasım ayı içinde birbiri ardına yapılacak olması, cihazın çıkış tarihinin en geç Ekim sonu yapılacağı tezlerini kuvvetlendiriyor.

Dokunmatik ekranlı PSP

Yeni PlayStation Vita, önceki benzerlerinden çok daha farklı olacak. En büyük farkı bir önceki modellerinde varolan wifi internet bağlantısının üstüne 3G’nin de eklenmiş olması. Bunun yanında ekranın dokunmatik olması oyunlara yepyeni bir boyut kazandıracak. Her iki parmak için konan kontrol çubuğu ve cihazın arka kapağının dokusu ilk dikkati çeken özelliklerden.

Bunun yanında cihaza ilk kez eklenen özelliklerden biri de kamera. Bu kamera sayesinde oyunlarda artırılmış gerçeklik boyutunun da ekleneceği söyleniyor. Kameraya alınan görüntüler PSP Vita içinde oyunlarda kullanılabilir hale gelecek.

Bu arada cihazla birlikte gelen en önemli yeniliklerden biri de PS3, yani oyun konsoluyla haberleşebilir ve ortak oyun oynayabilmesi.

Büyük bir merakla beklenen PlayStation Vita’nın fiyatları konusunda farklı söylentiler olsa da şu anda kullanılan ürünlerden çok daha fazla pahalı olmayacağı konuşuluyor.