Reklamın temeline konum geliyor

Reklamın temeline konum geliyor

Akıllı telefon ve navigasyon cihazı kullanımının günden güne yaygınlaşması, reklamveren firmalar için yeni fırsatları da beraberinde getiriyor. Bu yeni teknolojilerden biri olan ‘Lokasyon Bazlı Reklamcılık’ (LPA) servisi, akıllı telefon ve navigasyon cihazı kullanan tüketicilerin o an bulundukları konuma göre reklam göstererek, doğru zamanda doğru mesajın iletilmesini sağlıyor.

Türkiye’de Medya tarafından sunulan Nokia Local Commerce LPA (Location Point Advertising), tüketicinin o an bulunduğu yeri baz istasyonlarından gelen sinyallere göre değil, coğrafi konumdan belirliyor. Cihazlardaki mobil uygulama ve haritalarda gösterilen reklamlar, tüketicinin anlık konumuna göre görüntülenirken, reklamveren firmanın adresine yaya ya da araçla nasıl ulaşılabileceğine ilişkin rota da harita üzerinde gösterilebiliyor. Ayrıca, tüketiciler tek bir dokunuşla firmayı telefonla arayabiliyor ya da web sitesini ziyaret edebiliyorlar. Örneğin, kullanıcı akıllı telefonundaki bir mobil uygulamayı çalıştırdığında, o an bulunduğu semte en yakın restoranın reklamı uygulama ekranında gösteriliyor. Kullanıcı bu reklama dokunarak restoranın iletişim bilgilerini görüntüleyebildiği gibi, bulunduğu yerden restorana nasıl ulaşabileceğinin rotasını da harita üzerinde kolaylıkla görebiliyor.

LPA ürünü, GSM operatörlerinden bağımsız olarak çalışabilmesi nedeniyle de diğer benzer servislerden ayrılıyor. Hangi mobil operatörü kullanırlarsa kullansınlar, herhangi bir zamanda herhangi bir yerde dolaşımda oldukları sürece tüm kullanıcıların telefonunda LPA reklamları gösterilebiliyor.

LPA’nın reklamveren firmalar için en önemli avantajlarından biri de gösterilmek istenen reklamların içeriğinin ve yayın kapsamının, gün ve saat dahil olmak üzere, kolayca seçilebilmesi. Bu sayede, firmalar reklamlarını ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirerek, haftanın belirli gün ve saatlerinde gösterilen reklamlarla tüketicilere katma değeri yüksek teklif ya da kampanyalar önerebiliyor ve potansiyel müşterileri doğrudan satışa yönlendirebiliyorlar.

CPM gösterim bazında satılan LPA ürünü için reklamverenlere detaylı raporlar sağlıyor. Böylece reklamların hangi cihazlarda görüntülendiği, CTR detayları, reklamın görüntülendiği gün ve saat detayı, kaç kez tıklanıp aranıldığı ile haritaya ve web sitesine kaç kez girildiği gibi birçok ayrıntılı bilgi reklamveren firmalara periyodik olarak iletiliyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş