Google’dan sosyal arama motoru

Google’dan sosyal arama motoru

Google’ı sadece içerikleri anlayan değil, içerikle birlikte insanları ve ilişkilerini de anlayabilen bir arama motoru hayata geçirdi. Bu dönüşümün adını Sosyal Arama koyan Google, arama motoruna üç yeni özellik ekledi:

1. Kişisel Sonuçlar: Kişiye özel sonuçları bulmanızı sağlayacak bu özellik ile kullanıcıların yarattığı ya da özellikle o kullanıcıyla paylaşılmış Google+ içeriklerini arama sonuçları sayfasında görebilmeyi sağlayacak.
2. Aramada Profiller: Otomatik tamamlama ve sonuçlarda kullanıcıya yakın olan ya da ilgilendiği insanları listeleyerek, hemen takip edebilmeyi sağlayacak
3. Kişiler ve Sayfalar: Google+’da ilgilenilen konulara ilişkin profillere, sayfalara ulaşmayı ve bunları birkaç tık ile takip edebilmeyi sağlayacak. Çünkü neredeyse her sorgunun arkasında insanlar mevcut.

Tüm bu özellikler bütünleşerek ‘Arama artı Kullanıcının Kendi Dünyası’nı oluşturacak.

Google Güvenlik ve gizlilik konusunda da çıtayı yükseltiyoruz. Arama sonuçlarında Google+ içerikleri ve özel fotoğrafların SSL şifreli olmasının yanında, arama sonuçları sayfasının da tamamen aynı düzeyde güvenli olması için SSL şifreli hale getiriliyor. Geçen yıl ilk kez bir arama motoru olarak parolayla giriş yapmış kullanıcılar için önceden ayarlanmış SSL seçeneği ile; Google’a giriş yaptığınızda arama sonuçları, kullanıcıya özel içerikler de dahil olmak üzere, Gmail’de olduğu gibi yüksek şifreleme standartları tarafından korunuyor olacak.

Bu değişikliklerle Google+’da olduğu gibi ayarlarınızı kontrol edilebilecek arayüz öğeleri ve kontrol seçenekleri kullanıcılara sunuluyor. Örneğin, kişisel sonuçlar açık bir şekilde “Herkese açık”, “Sınırlı” ya da “Sadece kullanıcı” olarak işaretlenmiş olacak. Ek olarak, arama sonuçlarında çıkan kişileri açık bir şekilde hangi Google+ çevresine dahil ise o çevreyle ya da önerilen bağlantı olarak işaretlenmiş olarak görülebilecek.

Aynı zamanda arama sonuçları sayfasının sağ üst tarafına yerleştirilen yeni bir tuş ile tek bir tıkla kişiselleştirilmemiş arama sonuçları görüntülenebilecek.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş