RIM’de Son Durum

Yurtdışında Blackberry’nin yaratıcısı olarak bilinen RIM’in zor durumda olduğunu bilmeyen yok. Kurumsal akıllı telefon pazarında ciddi anlamda söz sahibiyken Apple ve Android işletim sistemleri ve serbest pazarları karşısında yarışta ağır yara alan ve tablet ürünleriyle de beğeniden uzak bir tablo çizen firmanın geleceğine dair projeksiyonlar yapılıyor.

Bu öngörülerden sonuncusu RBC tarafından yapıldı. Buna göre RIM önümüzdeki dönem akıllı telefon pazarındaki payını biraz daha kaybedecek ve yeni payı kritik seviye olarak kabul edilen %5’in altına düşecek. Her çeyrekte biraz daha kan kaybeden RIM için işler henüz son aşamaya gelmiş değil. Zira firmanın finansal analizine bakıldığında hala nakit parasının olduğu ve herhangi bir borcunun bulunmadığı gözüküyor.

Firma için bir haber daha var. O da firmanın hisseleriyle alakalı: Yatırım bankaları ve diğer analistler bu noktadan sonra satış performansının ve yatırımların önemli olmadığını düşünüyor. Yani negatif çeyrek rakamlarının RIM’i bundan sonra etkilemesi zor gözüküyor. Bundan sonra piyasanın değerlendirmesi tamamen lisans ve ortaklıklar üzerinden hareket edeceğe benziyor.