Sanal gerçeklik bizim gerçek geleceğimiz

sanal gercek

Dünya Mobil Kongresi her sene bir ürün grubunun çok ciddi yükselişine ve geleceğimize damga vurmasına sahne olur. Bu sene yakın geleceğimizin odağı belli oldu: Sanal gerçeklik…

Sanal gerçeklik kendi içinde lider olmak için çok önemli imkanlar taşıyor. Öncelikle dijital dünya için yepyeni bir deneyim sunuyor. Nereye bakarsanız orası için yaratılmış bir gerçeklik çıkıyor karşınıza. İkinci sırada uzun zamandır üstünde düşündüğümüz ve burada tartıştığımız bir soruna çözüm getiriyor: Cep telefonunun ekranını mükemmel hale getirmek.

Biz cep telefonları büyüsün mü küçülsün mü diye düşünürken en çok üstünde konuştuğumuz konu ekranlardı. Telefonun büyüyüp küçülmesindeki en büyük etken de ekran kalitesiydi. Arada, üstünde minik ekranları olan gözlükler geldi geçti ama hiçbiri şimdi bize sunulan sanal gerçekliğin yerini tutmadı.

Müzik setlerinin walkman haline dönüşüp bireysel bir deneyim yarattığı zamanları hatırlayın. O zamanlar düşündüklrimiz neyse bugün de o. Artık kimse evdeki tek bir televizyonun karşısına geçip film seyretmiyor. Herkes aynı o müzik dönüşümünde olduğu gibi kendine özgü bir yayın peşinden koşuyor. Yani bugün sanal gerçekliğe geçmenin vakti geldi diye düşünüyorum.

Mark Zuckerberg sahneye çıkarken herkesin gözünde bir sanal gerçeklik cihazı vardı. Bu da yeni dünynın çok önemli bir habercisi.

Peki nasıl cihazlar duyuruldu Barcelona’da? Gelin bir iki tanesini yakından inceleyelim:

lg vr

Mashable sitesinde yayınlanan fotoğrafla verelim bu yeni LG cihazını… 360 VR cihazı diğerlerine göre yüzde 20 daha keskin bir görüntü kalitesi sağlıyor. Diğer cihazlarda telefon VR cihazının içine sokulurken burada öyle bir şey yok. Görüntüyü telefondan alıyor ama içerideki ekrana aktarıyor.

Genel olarak bu özellik onu sadce LG telefonla birlikte kullanılmaya mahkum etmiyor. Her telefonla kulanılabilir bir özelliği olabilir. Çok hafif olması uzun süre kullanmak isteyenler için önemli bir avantaj. 960X720 çözünürlüğünde bir izleme imkanı sunuyor. Henüz üstünde çalışan süper uygulamalar yok. Henüz fiyatı belli değil. Fiyatı belli olunca nerelere gelebileceğini daha rahat söyleyebileceğiz.

HTC Vive

HTC Vive bu seneki mobil kongrenin en önemli ve iddialı ürünlerinden biri. Bu ay sonunda ön siparişleri başlıyor. 799 dolardan satılacağı duyuruldu. Android ve iOS ile birlikte çalışabiliyor. Yani yine LG gibi tek bir cihaza yönelik çalışmıyor.

Geleceğin sanal gerçekliğinin önemli yönlerinden biri alışılagelmiş özellikleri bu cihazlarla kullnabilmeniz. HTC telefonla konuşmak, SMS’leri kontrol etmek, takvime bakmak gibi özellikleri bu sanal gerçeklik cihazıyla gerçeklştirebiliyorsunuz.

Bilgisayara (PC) da bağlanabilen cihazın egonomik yapıldığını söyleseler de bende biraz kask izlenimi uyandırıyor. Kafayı fazla sarıp sarmalayan bir ürün gibi duruyor. İçindeki grafik kartları sağlam ve muadillerine göre daha iyi bir grafik işleme imkanlarına sahip.