Sansür ciddi bir iştir

Milliyet Gazetesi’nden Şükrü Andaç ülkenin gündemini değiştirecek harika bir haber yaptı. Habere göre sansüre takılan blogspot.com adresinin açılması için ülkemiz gerekli adımları attı. Yazılar yazıldı. NE var ki açılacak site olarak blogspot.com yerine blogsport.com yazılınca, yazıyı alanlar da inisiyatif kullanamayınca ortalık patladı tabii ki.

Başlıkta da söylediğimiz gibi sanür ciddi bir iştir. Genellikle asık suratlı insanlar tasvir edilmiştir sansürün başındaki kişiler olarak. Çünkü kolay bir iş değildir. Herkes yapamaz. Her bünye kaldırmaz. Biraz öngörüsüz olmak gerekir. Biraz vurdumduymazlık şarttır. Kulakların ağır işitmesi olmazsa olmazıdır bu işin…  Öyle her önüne gelenin yapmaması gerekir.

Bunları söyledikten sonra olan bitene bakalım: Bütün servis sağlayıcılara 25 milyon kşinin internette daha hoş gezinmesini sağlayacak internet sitesinin açılışını yapacak kağıdı göndereceksiniz. Zaten kapanmaması gereken bir siteden bahsediyoruz. Bunun açılması için emri veren, altında imzası olan adam, gazetede yüzden fazla haberi çıkmış, aylarca tartışılmış, üstünde milletvekilleri, bakanlar ve cumhurbaşkanının konuştuğu sitenin adresini yazamıyor.

Şimdi burada gerçekten düşündüklerimizi yazsak bu site sonsuza kadar kapanır. Haydi ittik kaktık açtırdık diyelim, bizim sitenin adı da zor, 5 seferde tutturamazlar açtırtmayı. O yüzden çok detaya girmeyeyim.

Ama beyler… Sansür ciddi bir iştir ve öyle kalmalı. Akıllı olalım biraz…