“Siyah Beyaz Bize Emanet” değilmiş meğer

1450950144_G__rsel_1

Vodafone Beşiktaş’ın en zor zamanlarında inanılmaz bir anlaşmaya imza atarak Türk spor tarihinin toplamda en büyük hacimli sponsorluğunu devreye aldı. Anadolu’nun tüm güzide kulüplerine beheri 200 milyonluk stadyum yatırımları yapan devletimiz stadın santimleriyle, rengiyle uğraşmasına rağmen bir yola çıkıldı. Çarşı grubunun hükümette yarattığı hassasiteye rağmen Vodafone’un bu yola çıkması için mangal gibi yürek gerekir. Birilerinin gönlüne hoş gitmiyor diye işten adam atan, devlet büyükleriyle bezeli şirketler bunu anlayamaz.

Stad için verdiği desteği yeterli görmeyen Vodafone yoğun reklamlarla desteklediği “Vodafone KaraKartal” platformunu kurdu. Bu; tıkladıkça kazan, senin tarifenden biraz para aktaralım, “ara beni Messi’ye boğayım seni” gibi bir şey değildi. Tarifeniz ne olursa olsun gelin ister 1 ister 3 ister 5 lira verin dediler.

Bir yılda 650 bin kişi gelmiş ve 1,5 milyon TL toplanmış. Vodafone toplanan parayı vergiler çıktıktan sonra olduğu gibi Beşiktaş’a vermiş. Hepimiz kartalız Beşiktaşlıyız şöyle süperiz filan ama marşımızda söylendiği gibi siyah beyaz bize emanet değilmiş meğer. Herkes ayda 1 TL verebilir ama onu bile vermemişiz işte.

Gelin hesabını masaya yatıralım:

Bu iş içinde Özel İletişim Vergisi yok (Vodafone’dan teyit alarak söylüyorum bunu). Yani toplanan para vergileriyle beraber:

1.500.000 X 1,18 = 1.770.000 TL

Gelin bunu 12’ye bölelim ki aylık ödemeler çıksın ortaya: 147.500 TL

Koca takıma 650 bin kişinin katkısı ayda 147 bin 500 TL ise biz gerçekten manete hıyanet etmişiz. Bunun içine kendimi de koyuyorum. Eğer 650 bin kişi 12 ay ayda 5 lirasına kıysaydı takımın şu anda 39 milyon lirası vardı kasasında. Bu da kaba bir hesapla 13 milyon dolara denk gelecekti. O zaman bu transfer döneminde Messi değil belki ama kaleye giren topları hayretler içinde seyretmeyen bir kaleci ve hobi olarak kendi kalesine gol atmayan bir bek olarak geri dönecekti bize.

Bu arada Vodafone bu parayı verenlere hiçbir mecburiyeti olmadığı halde 55 milyon dakika, 25 milyon megabayt internet ve 25 milyon SMS verdi. Size bir sır vereyim, şu dağıttıkları ve bunun için reklam yatırımı muhtemelen 1,5 milyondan fazladır. İsteseler bu parayı hiç polemiğe girmeden verebilirlerdi kulübe. Ama strateji çok doğruydu, taraftarın inisiyatif alması için uğraş verdiler.

Vodafone inanılmaz şekilde sahiplendi bu takımı şimdi sıra bizde. Ben ilk iş olarak gidip bir hat alıp takıma aylık bağışımı başlatacağım. Başkan 1 milyon üye bekliyor bu hizmete. 5’er lira verseler yılda 20 milyon dolar yapar. Bu da muhtemelen son yılların en büyük transfer bütçesi olur. Belki son dakika gollerinin kanserojen etkisinden de kurtulur taraftar…

Bu arada merak edilen sorular: Stad ne zaman bitecek? Cevabı henüz belli değil. OK… Avea’nın eskiden kalan yan hizmeti Kartalcell ne olacak? Başkan net konuştu geçen sene bitti onlarla işimiz. Yani oraya para verip Beşiktaş’a para kazandırdığını düşünen varsa bir daha düşünsün…

Bir Beşiktaşlı olarak bu sitede kimse için pek fazla göremeyeceğiniz bir cümle kurmak istiyorum: Teşekkürler Vodafone.