Anonymous Türkiye’ye feci daldı

20151224082902Öncelikle tavrımı net bir biçimde ortaya koyayım: Ben Anonymous taraftarı ya da karşıtı değilim. Türk devletinin büyük taraftarı olmakla birlikte hükümetinin yanlışlarını söylememi engellemez bu.

Anonymous Türkiye’de finans sistemine sadırarak Ziraat Bankası’ndan İş Bankası’na oradan Garanti bankasına kadar birçok kurumun sitesini kapanmaya zorladı. Yaptıkları tam olarak neydi? Kısaca anlatalım.

Dağıtılmış saldırı diyorlar buna. Dünyada sizinki benimki gibi birçok bilgisayarı o ya da bu yolla ele geçiriyorlar. İçine küçük yazılımlar ekliyorlar. Sonra vakit gelince bu yazılımları harekete geçiriyorlar. Harekete gçen yazılımlar ne yapıyor? Gidip bir adrese orada mısın diyorlar. Adres de onlara buradayım diyor. Sonra bir diğeri geliyor o da aynı soruyu soruyor ve cevap alıyor. Ardından bir diğeri, sonra miyonlarcası.

Bu soru cevap sırasında ana işi örneğin bizim bankacılık işlemlerimizi yerine getirmek olan sunucular artık bizim banka hesabımızı kontrol etmek için girdiğimizde bize cevap verecek gücü ve soluğu bulamıyor.

Aramızda akıllı olanlarımız e peki cevap vermese ya diyebilir. Eğer cevap vermezse o zaman ana işlevlerini yerine getiremez. Peki belli bir saldırı adresinden gelen sorulara cevap vermese? İşte olayın düğümlendiği nokta burası. Böylesi bir saldırı başladığında belli bir ülkenin belli bir ilinden gelmiyor bu saldırılar. Dünyanın her yerinden farklı yerlerden ve giriş kapılarından geliyor. Belli bir kural verip önleri kesilemeyecek kadar farklı yapılar içeriyorlar.

Anonymous şöyle bir mesaj yayımladı bu hafta:

Bir bakış açısıyla Anonymous dünyada yolunda gitmeyen bazı şeyleri internet sadırıları yoluyla yoluna çekmeye çalışıyor. Egemen güçlerin karşısına çıkan son bir hız tümseği olarak konumluyor kendini. Mesela Türkiye için “eğer IŞİD’e desteği kesmezseniz bu saldırılar devam edecek” diyor. Askeriyeyle, havaalanlarıyla tehdit ediyor ülkeyi.

Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım: Bu ülkenin cumhurbaşkanı ya da partidaşları IŞİD’e destek veriyor olsa bile Anonymous ya da türevleri istedi diye gidişatını değiştirmez. Ha yapmadığını Anonymous’a nasıl kanıtlayacak? Orası da tam bir muamma.

Anonymous’un yaptıkları kendine muhatap olarak aldıkları hükümetlere mi zarar veriyor? Bence hayır. Daha çok akşam EFT yapmak isteyen sade suya vatandaşlar bunun zararını çekiyor gibi geliyor bana. Yine en doğrusunu Guy Fawkes maskeli arkadaşlar bilir ama zorlanması gereken kişiler vatandaşlar mıdır? Vatandaşın hükümet üstünde bir etkisi olmadığı çok aşikar değil mi?

Benim böylesi bir gruptan beklediğim halka zarar vermek yerine Wikileaks tarzında davranıp halka doğruları kanıtlayan bir şeyler sunmak olmalı. Her yere girip çıkabiliyorlarsa eğer… Bulsunlar IŞİD ile ilişkileri gösteren somut deliller, halk olarak biz harekete geçelim. Ama halka zarar verme işi bana çok sıcak gelemiyor…

Bu arada bir iki söz de hükümet tarafı için söyleyelim: Her ne kadar biz kesinikle öyle şeyler yapmıyoruz yapmadık yapmayacağız dese de dünyadaki insanlar buna inanmıyor işte. Bu konuda ülkece biraz daha ciddi iletişim uygulamaları hayata geçirmemiz gerekiyor belki de…

Anonymous’a karşı belli bir saygım var. Onlardan ricam bunu biz halka zarar vererek zedelememeleri…