Türkiye’nin fiberle imtihanının analizi

IMG_0054Neresinden bakarsanız bakın Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri fiber haline gelecek yakın zamanda… Çünkü ülkemiz hızla teknolojiye daha yakın hale geliyor. Gerek giderek artın data kullanımı, gerek her sene ikiye katlanan mobil data ihtiyacının üstüne eklenecek 4G, gerekse karasal hatların bir türlü aratamayışının getirdiği tıkanıklık…

Turkcell Superonline’ın eski genel müdürü, şimdinin Turkcell genel müdür yardımcısı Murat Erkan, ilk basın toplantısını Eskişehir’de gerçekleştirdi. Konu her ne kadar Eskişehir ilimizin fiber ile tanışması olsa da aslında fiberi total olarak konuştuğumuz konular, içinde BTK raporlarının da olduğu bilgileri kapsadı. Bu toplantı bu bakış açısıyla yüklü bir analizi hakediyor diye düşünüyorum.

Eskiden tek başına hareket eden Superonline, Erkan’ın da geçişinden anlaşılacağı üzere Turkcell’in bünyesine geçirildi. Türk Telekom’da mobilin sabite geçişinin tam tersi bir süreç göze çarptı burada. Bu olaylarda regülasyonlarla ve rekabet kurumları nasıl hareket edecek diye sorgulamaktan bıktım. Demek ki bizim bilmediğimiz hukuk kuralları varmış bunu mümkün kılacak. Bu ayrı bir analiz konusu olsun.

Turkcell 13 ilinin yanına Eskişehir’i ekleyerek ağır girdiği iller sayısını 14’e çıkardı. Ağır girdiği iller diyorum çünkü 14 ilden ibaret değil bu kurumun yaptığı çalışmalar. Ama etkin çalışıtıkları illeri söylemeyi istiyorlar buna da saygı göstermek lazım.

Neden Eskişehir diye sormaya gerek yok sanırım. Hem Marmara bölgesinin yanıbaşında hem üniversitenin oluşturduğu kıpır kıpır bir kitle var. Ticaret deseniz yerinde duramıyor. Murat Erkan’a neden Eskişehir, bu illeri Nasıl seçiyorsunuz diye sorduğumuzda tarihi bir cümle kurdu: “Biz önceliğimizi gelişmek ve teknolojiyi kullanmak isteyen şehirlere verdik…” Tabii ki öyle olacak. Belediyelerin operatörleri rant kapısı olarak gördüğü aptallıklarla boğuşacağınıza, paranızla rezil olacağınıza, böyle pırıl pırıl insanların bulunduğu yerde kendinizi konumlandırmakta büyük fayda var.

Eskişehir’de ne yapacaklar? 95 milyon TL yatırımla 1.000 kilometre fiber çekecekler. Böylece 200 bin hanenin “evinin” kapısına kadar interne2t getirecekler. Ev kapısı olması çok önemli. Çünkü evin yakınlarındaki kutuya internet getirip bizim fiberimiz var diyenlerden farklı bir iş yapıyorlar. Eve kadar fiber var, binaya kadar fiber var ama kutuya kadar fiber diye bir şey yok.

200 bin ev ne demek? 2014 sayımına göre 814 bin nüfusa sahip Eskişehir için neredeyse nüfusun tamamı demek. Toplantı sırasında yerel bir gazeteden bir arkadaş çok enteresan ama bir o kadar realist bir soru sordu: “Bunu getireceksiniz de bize faydası ne olacak?” E bir de para verselerdi fiberi getirmek için diyecek oldum diyemedim arkadaşa. 8 megabite kadar internete verdiğin paranın altında bir ücrete 50 megabit alacaksın, üstelik fiber, daha ne istiyorsun diyemedim. Çünkü o sırada yanımda oturan yerel gazeteci arkadaş “şimdi Eskişehir kaçıncı oldu” diye sordu sulağıma. 14 deyince kaç il arasında dede, 14 diye cevap verince dudak büktü. Onlar olaya lig usulü bakıyorlar sanırım. Bari şu Diyarbakır’ı geçseydik mi demek istedi bilemiyorum.

Fiberin çok şey katacağı bu Eskişehir konusunu böylece kapatalım.