Son yılların en baştan savma Apple toplantısı

ipad proApple toplantıları yakın zamana kadar hep bir heyecan dalgası yaratırdı. Yeni telefonu, tableti, saati, bilgisayarı ve onların yazılımları.

Apple’ın 21 Mart 2016 toplantısı da bunları yapmak için hayata geçirilmiş bir toplantı olarak dikkatlerimize sunuldu. Ama gerçekten (bence) iPhone 4’ten 4S’e geçildiği toplantıdan bu yana yaşanmış en kötü etkinlik olarak tarihe geçti.

Toplantı Apple ne kadar da güzel hep kendi ürettiği enerjiyi kullanıyor bazçı ülkelerde gibi bir konuyla başladı. Ana hatlarıyla ilgimi çekti ama açıkçası sonrasında gelecek çok da dolu olmayan şeylerin habercisi gibiydi.

Ürün ve hizmet tanıtımları Aple’ın saatiyle başlayınca enteresan bir şeyler bekledik. Ama herkes bunu çok beğendi harika biz de ona kayış çıkardık deyince şoke oldum açıkçası. Bir de kayışın renklerini dünyanın yedi harikasından üçü olarak anlatmaya başlayınca olay daha da tuhaflaştı.

Sonra yeni iPhone telefonlara girdik. iPhone SE adındaki modeli anlatmaya başladılar. Küçülmüş tekrar. E iyi büyük sevmeyenler bunu sevecektir. Ama bağlantı hızı 150 megabitin altında. Yani Türk Telekom ve Turkcell bununla vermeye çalıştığı hızı yakalayamayacak. E peki… İşlemcisi daha önceki telefonun işlemcisiyle hız olarak aynı deyince kopmuşum ben. Fiyatı da hesaplıymış eskiye göre.

Sonra karşımıza Apple TV cihazıyla geldiler. Geçen sene çok ciddi bir değişiklik yapıldığı için bu sene sadece içinde ne kadar güzel ve çok yazılımlar olduğunu anlattılar. Öyle hızlıca geçip gittiler.

Sonunda yeni iPad geldi. Adını bile değiştirmemişler. Geçen sene çıkan iPad Pro’nun adı aynı iPad Pro… Eski boyutlarına getirilmiş. Hoparlörler 4 tane, ses şahane, kalemi var, klavyesini de küçültmüşler. Ama üstünde yenilik adına bir şey yok.

Apple neden böyle yaptı bilmiyorum. Yani özellikle rakiplerinin inanılmaz ürünler çıkardığı bu sene içinde durumu idare edemezsiniz. Etmemeliydi Apple. Ettiğini düşünüyor olabilir. Ama Samsung’un işlemci ve kamerası, LG’nin kızaklı, istediğiniz farklı genişletmeyi takabildiğiniz yeni modeli, Asus’un 5000 mAh gibi devasa gücünü düşündüğümüzde bu sene çok pazar kaybedebileceğini, rakiplerinin algıda da gerisine düşeceğine inanmaya başladım.

Toplantı o kadar tatsız tutzsuzdu ki sanki eski güzel günlerin sonu gibi geldi bana. Bakalım ne olacak…