Sony’e “girenler” birer birer yakalanıyor

Sony’e “girenler” birer birer yakalanıyor

FBI’ın belirttiğine göre geçtiğimiz Perşembe, Arizona’da hacker grubu LulzSec’in üyesi olduğu zannedilen bir kişi Sony Pictures stüdyolarındaki bir bilgisayar güvenliği açığını kullanarak sistemi hacklemekten suçlanarak tutuklandı. 23 yaşındaki zanlı Cody Kretsinger, Mayıs ve Haziran aylarında korumalı bir bilgisayara izinsiz şekilde erişerek düzenlediği komplo ve zarardan suçlanıyor.

İddianameye göre Kretsinger, Sony Pictures’ın internet sitesine düzenlediği sanal saldırı sonucu şirketin sistemleri ile ilgili gizli bilgileri öğrenerek LulzSec’in kendi internet sitesinde bunları yayınlamış. Hatta şirketin Twitter hesabından da  saldırıyı duyurarak hareketini meşrulaştırmış.
Sony Pictures’ın sitesindeki küçücük bir açıktan tüm bilgilere erişmenin haklı gururunu yaşayan hacker grubu böyle bir boşluk bırakarak basit bir saldırıya uğrayan bir şirkete insanların nasıl olup da güvendiklerini sorguladı. Grup, daha önce de 77 milyon PlayStation kullanıcısının kişisel bilgilerine erişerek tarihin en büyük güvenlik açığı olayına imza atmışlardı.
Kretsinger, salıverildi ancak önümüzdeki dönemde iş dışındaki kullanımlarda internet erişimi ve Arizona, California ve Illinois eyaletlerinin dışında herhangi bir yerde bulunması yasak. Ayrıca suçu onanırsa 15 yıl hapis cezası çekecek.
LulzSec’in, büyük kurumsal şirketlere ve resmi makamlara benzer saldırılar düzenleyen Anonymous adlı grup ile bağlantılı olduğu biliniyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş