Geçen hafta yapılan Turkcell Genel Kurulu’ndan Altimo ve TeliaSonera’nın yönetim kurulu başkanı değişsin istekleri sonuçsuz kalırken şirkette sular durulmuyor. Turkcell’den yapılan açıklamada “Yönetim kurulumuz ve şirket yönetimi görevinin başındadır ve şirket faaliyetlerini yürütmeye devam etmektedir” denildi.

Turkcell’de yönetim kurulu üyeleri ile kanuni denetçiler ibra edilmedi. Süresi biten şirket kanuni denetçilerinin yerine yenileri seçilemedi.
Turkcell’den yapılan açıklamada, şirket olağan genel kurul toplantısının 21 Nisan 201.1 ‘de gerçekleştirildiği anımsatılarak toplantıda, daha önce yasal denetçiler, denetim komitesi ve yönetim kurulu tarafından onaylanmış ve bağımsız denetim firması tarafından denetlenmiş 2010 faaliyet yılı bilançosu ve kâr zarar hesabıyla yönetim kurulunun 2010 kârından yüzde 75 oranında kâr dağıtım teklifinin onaylanmadığı belirtildi. Açıklamada yönetim kurulunun kâr dağıtım teklifi sonrası kamuya açıklanan, 16 Mayıs 201 l’de yapılması planlanan kâr payı dağıtımının yapılamayacağı vurgulandı.

Açıklamada, “Şirketimiz yönetim kurulu başkanı, genel kurulda atanamayan kanuni denetçilerin yasal yollarla atanmasını sağlamak için gerekli başvuruda bulunmuştur. Yönetim kurulu başkanımız ve genel müdürümüz, ihtilafların çözümüyle ilgili gerekli görüşmelere başlamıştır” denildi.

Çekimser oy Genel kurulda, şirket hisselerinin yüzde 1307’sini temsil eden Sonera Holding B.V’nin, yönetim kurulu başkanının azli ve yerine yeni üyenin seçimi yönünde gündeme madde eklenmesi talebinin, hükümet komiserleri tarafından reddedildiği belirtilen açıklamada, “Şirketimiz hisselerinin yüzde 51’ini temsil eden Turkcell Holding’in temsilcisi bu gelişme üzerine, gündeme madde eklenmemesinin azınlık hissedarlarının haklarını ihlal edeceğini açıkladı ve diğer gündem maddeleri hakkında çekimser oy kullandı” ifadesine yer verildi.
Açıklamada, gündemdeki maddelerden, başkanlık divanının oluşturulması ve divan toplantı tutanağının imzası için yetki verilmesi maddeleri dışmda hiçbir maddenin kabul edilmediği belirtildi.