Tarihin en büyük depreminden para tırtıklayacak kadar kötü olanlara dikkat

Siber suç dünyasının yeni gündem maddesi Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunami. Dolandırıcılar, sahte internet siteleri, Facebook sayfaları ve olta e-postalar kullanarak internet üzerinden Japonya’ya yardım etmek isteyenlerin paralarını çalıyorlar. Trend Micro, Türkiye ile tarihsel bir dostluğu olan Japonlara yardım etmek isterken dolandırıcılara dikkat etmek gerektiğini belirtti.

Herkesin dikkatle takip ettiği deprem ve bunun tetiklediği tsunami felaketi ve ardından gelen nükleer facia nedeniyle Japon halkı tahminlerimiz ve tecrübelerimizin ötesinde bir trajedi yaşıyor. Bu trajedi karşısında dünyanın her yerinden nasıl yardım yapılacağı düşünülmeye başlandı. Pek çok kişi için doğrudan bölgeye giderek kurtarma çalışmalarına, yemek dağıtılmasına, su ve ilaç tedarikine katılarak yardım etmek aradaki mesafe nedeniyle imkânsız. Bu tür küresel felaketlerde ihtiyaçları dünyaya duyurmak, gönderebilmek ve belki de en önemlisi finansal destek vererek yardımcı olmanın en önemli yollarından biri ‘sosyal’ interneti kullanabilmek.

Siber suçluların geçmişte bu tip insanlık trajedilerini sadece para kazanılacak fırsatlar olarak gördüklerini söyleyen Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Bölge Müdürü Ercan Aydın, “Siber suçlular, felaketzedelere yardımcı olmak isteyen iyi niyetli insanları, sahte web siteleri, arama motoru optimizasyonu (SEO), Facebook sayfaları ya da e-postalar aracılığıyla kandırmaya çalışıyor. Bu tür örnekleri Katrina Kasırgası, Michael Jackson’ın ölümü, 2008 Yaz Olimpiyatları ya da Haiti depremi sırasında gördük. Türk ve Japon halkları tarihsel bağlarla birbirine bağlı, Japonya’da yaşanan felaketler zinciri Türk halkının vicdanında önemli bir hasar bıraktı. Kardeş Japon halkına destek vermek için interneti kullanacakların çok dikkatli olması ve belirttiğimiz noktalara önem vermesi gerekiyor” dedi.