Google karargahında bir Türk Yandex “casusu”

yalcindagGeçtiğimiz yıllarda eline tablet alarak bunu bütün öğrencilere vereceğini açıklayan başbakanın teknoloji aşkı hiç durmadan ilerliyor. Şimdilik sadece engellenen internet siteleri ve Google’dan vergi alma konularında sesini yükseltse de aslında bizzat teknolojinin Türkiye’ye katacakları konusunda yoğun ve etkin çalışıyor. Sadece başbakan da değil hatırlarsınız en son Cumhurbaşkanı Apple karargahına giderek şirket yetkilileriyle F klavye konusunda fikir alışverişinde bulunmuştu.

Türkiye’deki patlamaların öcünün alınacağının söylenmesi ve konuyla ilgili yayın yasağının ardından gönül rahatlığıyla ABD’ye uçacak olan başbakan, oraya geniş bir işadamı heyetiyle gidiyor. Milliyet gazetesi haberine göre başbakan ve işadamları ABD’deki temaslarının son gününde Silikon Vadisi’ne gidecek. Orada Facebook, Twitter ve Google gibi dünya devi firmaların karargahlarına işadamlarıyla birlikte uğrayarak 2023 yılı için konan teknoloji hedeflerinin tutturulması için temaslarda bulunacak.

Kabine bakanları Zafer Çağlayan ve Nihat ergün’ün de komşu kapısı haline çevirdiği teknoloji şirketleri karargahına gidecek heyette şu isimler dikkat çekiyor: Mustafa Koç, Bülent Eczacıbaşı, Ferit Şahenk, Nihat Özdemir, Hamdi Akın, Yıldırım Demirören, Haluk Dinçer, Ali Sabancı, Ahmet Kocabıyık, Ahmet Çalık, Mehmet Kutman, Ethem Sancak, İbrahim Çeçen, Fettah Tamince, Cemal Kalyoncu, Ali Kibar, Akın İpek, Mehmet Nazif Günal, Fuat Tosyalı, Süreyya Ciliv, Mehmet Ali Yalçındağ, Bekir Okan, Cüneyd Zapsu…

İşin daha da ilginç tarafı, ekipteki Mehmet Ali Yalçındağ Yandex isimli arama motorunun Türkiye CEO’su. Eğer Türk heyetiyle Google karargahına girerse ilginç bir rol çatışması olacak.