Teknolojinin dinle imtihanı

fitreGazetelere yansıyan, günün en önemli, üstünde en çok tartışılması gereken haberlerinden biri fitre tartışmasıydı. Bir vatandaş BTK’ya başvurarak fitre paralarının olması gerektiği zamanda ödenmediğini dile getirmiş. Bunun ne demek olduğunu din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden hatırlayalım: Fitre, şartları yerinde olan her müslümanın vermekle yükümlü olduğu bir sadaka. Ramazan ayında, Bayram namazının başlamasına kadar veriliyor. Eğer o tarihe kadar veremediyseniz sonrasında normal sadaka yerine geçiyor ve fitre kavramının dışına çıkıyor.

Şimdi gelelim teknolojinin dinle imtihanı tarafına:

  1. Bir GSM şirketi güzel bir iş yaparak SMS ile ihtiyacı olanlara fitre verilmesi üstüne bir mekanizma kurmuş. Harika. Peki siz fitre SMS’inizi bayram namazına kadar atarak bu yükümlülükten kurtuluyor musunuz? Mantık öyle diyor.
  2. Peki siz bu ödemeyi yaptınız ama ödemeyi yaptığınız şirket bunu fakirlere bayram namazı sonrasında gönderdi. Siz fitrenizi doğru bir biçimde ödemiş oluyor musunuz? Burası biraz gri bir alan.
  3. Peki siz fitre SMS’inizi attınız. GSM firması bunun ödemesini sizin için yaptı. Ama siz resmi olarak bunun parasını GSM şirketine bayramdan sonra verdiniz. Yani mantıken siz bunun parasını vermemiş oluyorsunuz. Burası çok koyu gri bir alan.

Bu noktada İslam mantık dinidir diyerek önemli olanın yapılmak istenen şeydeki sizin niyetiniz olduğunu söyleyebiliriz. O kadar kalın kırmızı çizgileri yok dinin…

Ama burada GSM ve diğer teknoloji şirketlerine bir iş düşüyor: Böylesi iş akışları kurmadan önce vatandaşı adam gibi bilgilendirmek ve özellikle Diyanet gibi akil kurumlardan bu gri alanları aydınlatacak bilgileri edinmek gerekiyor.

Her şeyi iyi niyete bırakmak o kadar da doğru değil.