Telefon dolandırıcılarına Acarer ayarı

Telefon dolandırıcılarına Acarer ayarı

tayfun acarerZaman zaman ayrı fikir kulvarlarında fikirsel olarak ters düştüğümüz BTK başkanı Tayfun Acarer, rehberlik hizmeti veren firmalara karşı çok yerinde bir açıklama yaptı. Acarer, kamu kurum ve kuruluşların izniyle rehberlik hizmeti sunan işletmecilerin, sunabilecekleri katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerinin çerçevesinin çizildiğini belirtti. Tüketicilerden kişisel gizliliği haiz bazı bilgilerin istenerek işlem yapıldığının görüldüğüne dikkati çeken Acarer, şöyle konuştu: “Bu durumun ise belirli risklere açık ve tehlikeleri önceden öngörülemeyebilecek iş modellerine sebebiyet verebileceği düşünülmektedir. Nitekim kurumumuza bu kapsamda bazı kamu kurum ve kuruluşları tarafından iletilen şikayet ve talep başvuruları da bulunmaktadır. Bu nedenle, kişisel gizliliği haiz verilerin tüketicilerden talep edilerek bir kamu kurumu adına hizmet sunulduğuna yönelik tüketicilerde yanlış algı oluşturmaya müsait olan ve bu minvalde tüketici şikayetine yol açma olasılığı yüksek olan kamu hizmeti niteliğini haiz hizmet türlerinin ancak ilgili kurum ve kuruluşların yazılı izni ile verilmesinin temin edilmesinin; tüketici mağduriyetleri ve memnuniyetsizliklerinin bertaraf edilmesiyle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının şikayet başvurularının karşılanması açılarından büyük önem arz ettiği değerlendirilmektedir.”

Bu noktada aslında başkanın da göremediği bazı kötü niyetli yaklaşımlar var. Bunları bizzat ben yaşadım. Mesela bu şirketlerden size bir mesaj geliyor: “Sigortada acayip şeyler değişti, sizi de etkileyecek şeyler… Haydi bizi arayın da anlamsızca çok para vermeyin sigortanıza.”

Yok ya! Sende benim sigorta bilgilerim mi var? Yoksa benim ne sigortaya sahip olduğumu, neyden etkiyenip etkilenmeyeceğimi ne biliyorsun ki sen? Haydi ben yemedim. 60 yaşının üstündeki insanlar bunu yiyebilir. Bunun telefon üstünden biz polisiz diye arayan dolandırıcılardan ne farkı var? BTK’nın ön yaklaşımları harika. Ama bu mesnetsiz reklamları atan, kendilerinden lisans almış rehberlik kurumlarına da bunu yapmalı. O zaman attığı bu adım ve verdiği demeç daha anlamlı hale gelecektir.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş