Telefonda milliyetçi arabada globalci bakan açısı

Telefonda milliyetçi arabada globalci bakan açısı

fikri isikFiri Işık, Manisa’da Vestel’in fabrikasını ziyaret etmiş ve Ahmet Nazif Zorlu’nun yanıbaşında telefonlar konusunda biraz milliyetçi olmamızı istemiş. Onun konuşma başlıklarından TKNLJ formatında küçük notlar. Tabii ki yorumlarla…

  • TÜBİTAK yerli akıllı telefon çağrısı yapmış. Buna yapılan 3’ü donanım 8 başvuru kabul edilmiş. Ne kadar güzel ülkemizde bu adımların atılması. Düşünenleri kayıtsız şartsız tebrik ediyorum.
  • Işık “Bu çağrılar sonucunda Türkiye kendi akıllı telefonlarını daha fazla üreten bir ülke olacak, akıllı telefona uygulama bazında da son derece ciddi katkılar sağlayan, katma değeri yüksek ürünlerin ortaya çıkması ve bundan dolayı da ülkenin kazanması sağlanacak” demiş.
  • E madem öyle neden yabancı telefonlara ek vergi koyuyoruz sözde yerli telefonlara vergi düşürmek teşvik vermek yerine? Şunun mantığını söyleyemeyecekler ve söyleyemedileri sürece hep eleştirmeye devam edeceğim.
  • Işık “Burada Türkiye’nin biraz daha milliyetçi olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer Türkiye yerli telefonu üretiyorsa yerli telefonun kullanılmasında daha arzulu olmalıyız. Bunu eğer yaparsak Türkiye’nin iç pazarından güç alan firmalarımız tüm dünyaya iyi mallar satar, yarışta çok daha güçlü olur.” demiş. Peki sayın Işık neden cepte milliyetçi olalım da Diyanet başkanının altına dahi verdiğiniz arabada, başbakanın bindiği arabada milliyetçi olmayalım? Neden hep Alman? Neden Türkiye’de üretilen bir araba kullanmıyorsunuz? Bunu “aleme verir talkını…” atasözüyle açıklasak kızar mısınız?
  • Mecliste miletvekillerine dağıttığınız telefonların markasını açıklar mısınız? Türk mü onlar? Ben biliyorum markalarını siz de halkla paylaşsanız bu bilgiyi? Tekrar aleme verir talkını konusuna giriyoruz milletçe…
  • Bir işadamının yanında onun telefonlarının tercih edilmesini milliyetçilikle açıklayalım peki. Ama madem öyle neden bu işadamının ürettiği bulaşık makinesi ve buzdolaplarının alınmasını önermiyorsunuz? Bosch bu ülkede ürün satsa sorun olmaz ama Apple satarsa olur mu? Tuhaf bir düşünce yapısı değil mi bu?
  • Ben olsam böyle söylemleri bizzat muhattabı işadamının yanında söylemezdim. Yanlış anlayan olur doğru anlayan olur…

One Response to "Telefonda milliyetçi arabada globalci bakan açısı"

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş