BTK’nın 2015 yılının sonunu anlatan çeyrek rakamları açıklandı. Daha önce bildiğiniz gibi operatörler de rakamlarını açıklamıştı. Rakamlar kendi içlerinde inanılmaz tutarsızlık barındırıyor. Bu tutarsızlığı gazeteler sizlere anlatmaz, umursamazlar bile. Bunu yazmak bize düşecek.

Bu konuyu bize en iyi gösteren fiber abonelerin sayıları…

Turkcell 899,4 bin fiber aboneye sahip olduğunu söylüyor. Turkcell bunların hepsinin eve kadar fiber olduğunu dile getiriyor.

Türk Telekom 768 bini eve ya da binaya kadar fiber olmak üzere bir milyon 465 bin fiber kullanıcısı olduğunu söylüyor.

BTK bir milyon 603 bin fiber kullanıcısı olduğunu dile getiriyor.

Bize şirketlerin sunduğu fiber abone sayılarını topladığımız zaman 2 milyon 364 bin abone çıkıyor ortaya. Aynı hesabı Türk Telekom’un eve kadar fiber sayılarını toplayarak yaptığımız zaman karşımıza bir milyon 667 bin fiber abonesi çıkıyor.

Buna baktığımızda BTK iyimser ihtimalle 64 bin, kötümser ihtimalle 770 bin hata söz konusu. Haydi 64 bini yuvarlamadan ortaya çıkan yanılma payı olarak görelim. 700 küsür bin öyle mi ya?

BTK şirketlerin söylediklerine el koymalı. Ya bir şeyi yanlışlıkla fiber olarak niteliyoruz ya da hesap yapmakta gerçekten zorlanıyoruz. Bu bilgiler Türkiye’nin fiberleşme oranını tüm dünyaya anlatıyor ve ülke bununla değerlendiriliyor.

BTK bunu hazmedebiliyor mu bilmiyorum. Ben edemiyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.