Telekomünikasyonun zirvesinde Turkcell konuşuldu

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından Sapanca’da düzenlenen Beşinci Telekomünikasyon Zirvesi’nde sektör sorunları tartışıldı. Zirveye bugün Binali Yıldırım katılarak, işletmeci ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle tek tek görüştü.  Gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, aynı menfaatlere sahip olmasalar bile sektörün sağlıklı gelişmesini isteyen tüm kesimlerin burada toplandığını söyledi.

Mobil pazardaki potansiyelin de burada görüşüldüğünü anlatan Yıldırım, Turkcell’in yönetiminde bir değişiklik olmasına yönelik
değerlendirmesini sorması üzerine de Yıldırım, ”Benim orada hissem yok. Ama herhalde borsada halka açık bir şirketin hissedarları hisselerinin sağlamda olmasına önem verir. Ona da ilgili kurumlar göz kulak olur” diye konuştu.

BTK Başkanı Tayfun Acarer de Turkcell’de yönetim değişikliği olması olasılığını değerlendirmesinin istenmesi üzerine, operatörlerle imzaladıkları 2G ve 3G imtiyaz sözleşme sürelerinin 16-17 yıl sonra biteceğini anımsattı.Bu sözleşmelerin sürelerinin dolmasıyla ilgili operatörlerin tüm sistemleri devlete iade edeceklerini hatırlatan Acarer, ”Devlet ihaleyle verdiğini en iyi şekilde geri almak ister. Ancak bu işletmelerin içişlerine müdahale anlamına da gelmez” dedi.

Öte yandan imtiyaz sözleşmelerinde ilgili işletmede herhangi bir kontrol unsuru değişmesi durumunda bunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun onayına sunulmasına yönelik maddenin yer aldığını anlatan Acarer, ”Turkcell’in yüzde 34,5 halka açılmış hissesi var. Burada on binlerce vatandaş var. Bu on binlerce yatırımcının hak menfaatlerinin sağlanması sorumluluğu var. Önümüzdeki süreçte çok sayıda hissedarın temsil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu SPK’nın konusudur. Kendileriyle de görüşüyoruz. SPK en doğru kararı verecektir.” dedi.