Threads tutmadı, genlenlerin yarısı şimdiden gitti

Facebook’un ailesi, Meta Platform yöneticileri, Twitter’ın yeni rakibi Threads uygulamasında kullanıcıları elde tutmaya odaklandı. Çünkü lansmanında bir hevesle gelenlerin yarıdan fazlası gitti.

Metin tabanlı uygulamadaki kullanıcıların tutunması, yöneticilerin beklentisinden daha iyi oldu, ancak kalıcı olmadı. Zuckerberg konuyla alakalı “100 milyondan fazla insanın kaydolmasını sağlarsanız, en azından yarısının burada kalması harika olur. Henüz orada değiliz,” dedi. Zuckerberg bunu normal buluyorsa ve masaüstü olsun arama motoru olsun işlevsellikler geldikçe kullanıcı sayısı artar diyor.

Ama kendisinin de bu konuda şüpheleri olduğuna eminim. Elon Musk soytarısının da olsa Twitter olmak kolay değil. Instagram bilgi birikimiyle Twitter yaratmak neredeyse imkansız. Instagram üstüne Threads ile ilgili bir şeyler yapacaklarmış, oradakilere gidin bakın Threads çok güzel diyecekmiş, görenler buraya gelecekmiş ve hatta kalıcı olacakmış.

Tam olarak öyle olmuyor o işler. Twitter’ın başarısı, elybette Elon Musk soytarısından önceki başarısı, oranın tam bir sokak olmasıydı. İnsanların sokakta birbirleriyle karşılaşmasının, birbirlerine saygı gösterirken hiç bilmediğiniz fikirleri edinebilmesiydi. Yani insanlar kuşun mavisine filan gelmediler.

Sokak özelliğini kaysedip sadece Facebook gibi tanıdıklarınızla sınırlı bir ortam olduğunda orada kimse kalmayacak. O zamana kadar Elon Musk soytarısına rağmen insanlar orada olmaya devam edecek.