Trump’tan Çin yazılımlarına en büyük katkı

Trump’tan Çin yazılımlarına en büyük katkı

Bugünlerde ABD’nin aldığı bir kararla Huawei’yi kullanan şirket ve ülkeleri düşmanlaştırması, Huawei’ye kendi içinden destek veren bütün ABD firmalarını “kötücül ilan etmesi” teknolojiye bilmediğimiz yararlar sağlayacak.

ABD’nin en zeki başkanlarından biri olan Trump’ın bu büyük hamlesi, Çin teknolojisine yapılmış en büyük katkı olarak yorumlanıyor: Düne kadar mükemmel çalışan ve her isteyen doğru şirketi Android imkanlarıyla elinden gelen en önemli desteği vererek göklere çıkaran bir Google vardı. Bugün aslında o büyük Google’ın hiç var olmadığı, aslında ABD’nin sözünden çık(A)mayan, globalleşememiş bir şirket olduğu ortaya çıktı.

Dün dünya cep telefon pazarını domine eden Asya pazarının Android gibi açık kaynak kodlu ve müthiş hizmet veren bir işletim sistemi ve uygulama pazarı varken buna muadil yazılımlar hayata geçirmek çok pahalı ve gereksiz bir şeydi. Bugün ABD’nin büyük başkanı yatağının yanlış yerinden kalktığı için bir telefon şirketinin hayatını söndürebileceğini gördüğümüzden artık dünyanın geri kalan ülkeleri için yeni bir mobil işletim sistemi hayata geçirmek seçenek olmaktan çıktı. Bugün böyle bir işletim sistemine ihtiyaç yok diyeni olabildiğince sert cisimlerle darp etmek gerekiyor sanırım.

Dolayısıyla Trump, tüm üretim bilgi birikimini Çin’e kaydıran Apple gibi şirketlerin Çin’e yaptığı “kıyaktan” sonra en büyük faydayı sağlayıp onlara kendi sistemlerini geliştirme motivasyonunu altın tepside sundu.

Şimdi, sahibinin sesi olan, kendine verilen emirlere “bur saniye ya” diyemeyen şahsiyet yoksunu Google düşünsün. Donanım üretiminden sonra yapay zekada zaten müthiş işlere imza atan Çin, işletim sistemi işine de girerse onları oradan çok zor çıkarırlar.

Bizim için fark eden bir şey yok. Eğer telefon ve işletim sistemini bir yabıncıdan alacaksam bir Türk olarak bunun ABD alternatifi bir ülke olması beni çok rahatsız etmez. Avrupa’nın bana yakın şeyler düşündüğüne eminim. Asya’nın benden on kat fazla bu fikre yakın olduğuna kellemi koyarım.

Teknoloji dünyasına katkılarınız için tebrikler Donald Trump. Yeni doğacak işletim sistemleri ve mobil yazılım pazarları adınızı altın harflerle yazacak tarihe (ve Google’ın mezarının üstüne)…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş