TTnet’e 2383 metre parası vermek

Daha önce bu sitede TTnet ile yaşanan hız sorunlarını dile getirmiş, bunun için bir çözüm önerisi istemiştim. Henüz gelmiş bir çözüm önerisi yok ama TTnet’in kampanyası için beni arayan müşteri temsilcileri bana fikirler verdi.

Müşteri temsilcisi beni 6 ay ucuz internet kullanmam karşılığında 24 ay bir yere gitmemem konusunda ikna etmek için aramıştı. Ben kendisine hız sorunumun halledilmemesi durumunda bunu yapamayacağımı ilettim. O da bakalım dedi. Baktı. Benim santrale olan uzaklığım 2383 metreymiş. Onun tahminine göre benim alabileceğim maksimum hız 4-5 megabit olabilirmiş. Bunun mutlaka mühendislik alanında yapılmış, yapılabilecek hesapları vardır.

O zaman şu soruyu sormak istiyorum: Ben neden 8 megabit parası veriyorum? Eğer çağrı merkezi çalışanı benim santrale olan uzaklığımı santimetreler seviyesinde görebiliyorsa mutlaka TTnet evya Türk Telekom içinde bana ilk hattımı satan insanlar da bunu biliyordur. O zaman bana neden 8 megabit sattılar? Ben şu anda parasını verdiğim hızın yarısına erişebiliyorsam bunun ayıplı mal sayılması gerekmez mi?

TTnet şu anda elini taşın altına koysa ve insanların uzaklıklarına göre bir ücret tarifesi çıkarsa… Mesela 4 megabitin üstüne ne yaparsa yapsın çıkamayacak olan insanların boşu boşuna 8 megabit parası vermesini engellemek için adım atsa. Ben istesem de o hızın parasını veremesem… Ay sonunda benim ortalama hızımı hesaplayarak (bunu hesaplamak hele TTnet pazarlama birimi için ne kolaydır) benim faturamı revize etse… Ben de sürekli şikayet eden etkin internet kullanıcısı konumundan çıkarak onların ürünlerini tanıtan insan konumuna geçsem?

Şu anda belki de TTnet’e daha çok para kazandırabilecek VDSL hizmetine geçmeyi planlıyorum. Ama kesinlikle 25 megabit parası verip 10 megabitin altında kullanmak kendimi enayi gibi hissetireceği için elim telefona gitmiyor. Sanırım gitmeyeceğim…