Tüm hükümetler vatandaşının özelini internetten izliyor

Tüm hükümetler vatandaşının özelini internetten izliyor

internet kontrolİnterneti takip etmek her ülkenin en favori sporu haline geldi. Gazete haberlerinden sizler için yaptığımız seçkiyi TKNLJ tarzında maddelerle paylaşalım:

  1. Rus istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) internet kullanıcılarını kontrol altında tutmak için çalışma başlattığı belirtildi. Kommersant gazetesinin, Rus telekomünikasyon firması Vimpelkom tarafından İletişim Bakanlığına gönderilen mektubu kaynak gösterdiği ve resmi haber ajanslarında da yer alan habere göre, FSB ve iletişim Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak çalışma interneti tam kontrol altına almayı amaçlıyor.
  2. ABD Milli Güvenlik Kurulu NSA’nın Fransa’yla ilgili belgelerini yayınılayan Le Monde gazetesi, Fransa’da siyasetten iş dünyasına kadar milyonlarca telefonun dinlendiğini ortaya çıkardı. Eski CIA çalışanı Edvvard Snowden’ın verdiği NSA belgeleri, ABD tarafından yapılan dinlemelerin sadece terör ve güvenlikle bağlantılı olmadığını, Alcatel ve Wanadoo gibi stratejik telekomünikasyon şirketlerinin de takip edildiğini ortaya koydu.
  3. ABD sadece yabancı ülkelerde değil, kendi ülkesinde de dinlemeler yaptığını kamuoyundan gizleyemedi. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan dinleme verilerine göre ülke, tüm vatandaşlarını topyekun tüm sosyal medya sitelerinden izlemeye almış ve hepsi hakkında derinlemesine raporlar oluşturuyor.
  4. Türkiye geçtiğimiz hafta internetin daha kolay izlenmesi için bir erişimciler birliği kurulması kararı “aldırdı”. Böylece izleme işi devlet tarafından sivil tarafa doğru kayacak… Eğer sivil toplum halkı izlemezse bu yüzden cezalandırılacak…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş