bulgarTürkiye’de bazı zamanlar internet yavaşlıyor. Her nedense bu zamanlar hep hükümetin bir şeylerin konuşulmasını istemediği anlara denk geliyor. Bakın Allah’ın şu hikmetine. Mahkeme kararı olmadan yapılan bu hareketler tamamen kanun dışı. Çünkü bizim kanunlarımızda yavaşlatma diye bir kural yok. Mahkeme kararıyla erişimi durdurma var. Ama yavaşlatma kabul edilebilir bir şey değil. Hele Twitter ve Facebook gibi belli sitelere yapılan yavaşlatma reziliğin dik alası.

Bu başka bir yazının konusu ama belirtmeden geçemeyeceğim: Bu yavaşlatmada parmağı olan Ulaştırma Bakanlığı, TİB, BTK, mobil ve sabit operatörler; günün birinde kesinlikle yargı önüne çıkacaklar. Artık orada çalışsalar da çalışmasalar da… Bunu biliyor olsalar da bilmiyor olsalar da… Bu kararlar kendilerine dikte ettirildiği için zoraki bir biçimde yapsalar da gönül rahatlığıyla yapmış olsalar da…

Gelelim yazımızın konusuna. Bu hafta yine bir yavaşlatma yaşandı. Herkes yine ne oldu bir yerde bir şeyler mi patladı yoksa yine hükümt bir bilginin daha az konuşulmasını mı istiyor diye sosyl medyayı yıkarken Ulaştırma Bakanlığı bir açıklama geçti:

“Bugün ülkemizde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedeni erişim engelinden veya idari bir uygulamadan kaynaklı değildir. Operatörlerin yurtdışı çıkışının olduğu Bulgaristan ve Romanya’da meydana gelen fiber hat bağlantı ve enerji sorunu nedeniyle olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizdeki internet kullanıcılarını etkileyen teknik sorunların ivedilikle giderilerek internetin normal hızına dönmesi için yoğun bir şekilde çalışmalar ilgili operatörler tarafından sürdürülmektedir…”

Bu nasıl bir ülke ve nasıl bir internete bağlanma altyapısıysa sıradan bir günde Romanya ve Bulgaristan gibi iki ülkede yaşanacak fiber ve enerji sorunu koca ülkenin, dünya ekonomisinde yeri olan bir ülkenin internetini sakatlayıp silkeleyebiliyor. Dünya devi koca ülkenin çıkışının iki ülkedeki birkaç kişinin keyfine bağlı olduğunu düşünmek benim tüylrimi diken diken ediyor.

Sonra biz bu ülkeye yatırımcı çağırıyoruz, İstanbul’u finans merkezi haline dönüştürmek istediğimizi söylüyoruz, bu ülkeden girişim çıkacağını zannediyoruz, bu ülkede kocman  veri merkezleri açtık diye milleti Gebze’ye çağırıyor tef çalıyoruz.

Bizim yedeğimiz nerede? Bizim diğer fiber sınır kapılarımız nerede? Bir yer sakatlanınca hemen devreye giren yedek bağlantılarımız nerede? Kullanıcıya kesintisiz hizmet vermeyi taahhüt etmiş sözleşmelerimiz nerede?

Fransa’ya maça gazeteci götürüp oracıkta maç arasında demeç vererek, Gebze’de yarış arabalarına götürüp Porsche’a bindirip 1 gigabit mobil internet demekle olmuyor bu işler.

Biz Romanya ve Bulgaristan’da enerji ve fiber hattının başında duran masum köylü kadar teknolojik bir ülkeyiz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.