Türk Telekom; sunucu barındırma, sunucu kiralama gibi standart veri merkezi hizmetlerinin yanı sıra yeni nesil bulut teknolojilerine dayalı servislerin sunulacağı veri merkezini İstanbul Gayrettepe’de açtı.

Güvenliğin ve erişilebilirliğin en üst düzeyde kurulduğu Türk Telekom Veri Merkezi’nde (TTVM) şirketlere ve kamu kurumlarına sunucu, depolama alanı ve çeşitli yazılım hizmetleri sunularak, maliyet kalemleri özelinde önemli ölçüde tasarruf etme imkânı sağlanıyor.

Türk Telekom Veri Merkezi ile müşterilerine ihtiyaçlarına yanıt veren, gelişmiş veri merkezi hizmetleri sunacaklarını belirten Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan, “Türk Telekom olarak Türkiye çapında yaygınlaşmış güçlü altyapımızla müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Hız kesmeden sürdürdüğümüz yatırımların yanı sıra sunduğumuz yenilikçi ürün ve hizmetlerle onların iş süreçlerine değer katıyoruz. İstanbul’da kurulan Türk Telekom Veri Merkezi ile bu yolda önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz. Türk Telekom Veri Merkezlerindeki hizmet portföyünü artırmayla ilgili çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. TTVM kurumsal müşterilerimizin gelişen teknolojiyle birlikte artan sunucu, veri alanı gibi gereksinimlerini karşılamak, bu konuda yapacakları yatırım yükünden onları kurtarmak amacıyla kuruldu” dedi.

İstanbul’da hizmet vermeye başlayan TTVM, Türkiye’nin ilk Tier III tasarım sertifikasına sahip veri merkezi. Tier III, Uptime Instute tarafından veri merkezlerinin altyapı ve hizmet sürekliliğini tescil eden uluslararası bir sertifikasyon.

Bu sertifikasyon ile birlikte yeni veri merkezi diğer veri merkezlerinden farklı olarak şu özellikleri taşıyor:

· 0 hata toleransı, yüzde 99,982’lik öngörülen ayakta kalma (uptime) oranı
· Yedeklenmiş altyapı bileşenleri ve dağıtım yolları
· Sunucu sistemlerinde çift güç kaynağı
· Bakım çalışmaları için yedek bileşenler ve dağıtım yolları

Veri merkezi hizmetlerini 2005 yılından itibaren Ankara’da sunmaya başlayan Türk Telekom, İstanbul’da faaliyete geçen yeni veri merkezi ile birlikte toplamda 80 Gbps uplink kapasitesine ve 3.000 metrekarelik faaliyet alanına ulaştı. İki merkezde de tüm işletmelerinin ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilen hizmetler sunuluyor.

Bu hizmetlere ilişkin ayrıntılı bilgiye www.ttvm.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.