Turkcell Cep Trafik’in veri işletim hakkını Belediye’den satın aldı

Cep Trafik’ ücretsiz olacak Cep Trafik verilerinin işletim hakkını bir yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesinden satın alan Turkcell, söz konusu uygulamayı ücretsiz olarak vatandaşa sunacak. Ancak data indiriminde kullanıcı cüzi bir ücret ödeyecek. Şirket, trafik bilgilendirme sisteminde yer alan kameralardan sensörler, java ve iPhone uygulamalarına kadar tüm teknolojiyi yeniden tasarlıyor.

Zaman gazetesinin haberine göre isim hakkı sponsorluklan, teknolojik yatırımlara da sıçradı. Beşiktaş stadı FiYapı, Galatasaray Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom, Süper Lig’in Spor Toto ve Avrupa’nın en büyük basketbol organizasyonu olan Euroleague Basketball’un Türk Hava Yollan (THY) isim hakkı sponsorluğu için anlaşmaya varmasının ardından şimdi de bir teknoloji yatırımı isim hakkını ihale yoluyla kiraladı. Ulaşımını özel aracı ile sağlayan ve her gün trafikte saatlerini harcayan vatandaşlara yol gösteren Cep Trafik uygulamasında sponsorluk yöntemine gidildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSBAK, 31 Ocak’ta yaptığı ‘Trafik Verisi Paylaşım Alanlarına Ana Sponsor Alımı’ ihalesi ile Cep Trafik uygulamasının isim hakkını 1 yıllığına kiraladı.

Tek firmanın teklif verdiği ihaleyi 1 milyon 500 bin TL bedelle Turkcell kazandı. Bundan böyle Cep Trafik uygulaması Turkcell ismi ile anılacak. İhale kapsamında, trafik bilgilendirme sisteminde kameralar, sensörler, java ve iPhone uygulamalarının ara yüzü sponsorun görseli baz alınarak baştan tasarlanacak.

Yoğunluk haritası, kameralar ve seyahat planlama gibi bilgi içeren ekranlarda sponsorun logosu yer alacak. Trafik kameraları sayfası açıldığında harita, şirketin kurumsal renklerine göre şekillenecek ve uygun alanlarda logo bulunacak.

Tüm geçiş ve bekleme ekranlarında tam ekran olarak sponsorun reklamı yayınlanacak. 444 41 54 üzerinden ulaşılan çagn merkezini arayan kullanıcılar bekleme sırasında sponsorun reklam müziğini dinleyecek. Ülke genelinde bilinirliği yüksek olan trafik operatörü Murat Kazanasmaz ile firma özel program yapabilecek. Sponsor firmaya özel radyo programı yapma hakkı tanınacak. .

Uygulamanın isim hakkını ihale yoluyla 1 yıllık süre ile alan Turkcell, belediyeye yıllık 1 milyon 500 bin TL ödeyecek. Aktif olarak şu an 1 milyon kullanıcısı bulunan Cep Trafik kullanımı için ihale kapsamında vatandaştan alman 5 TL’lik hizmet bedeli kaldırılacak. Vatandaşlar Cep Trafik hizmetinden hem ücretsiz yararlanacak hem de belediyeye ciddi bir kaynak aktarılacak. Uygulama yapılacak yeni yatırımlar sayesinde teknolojik olarak dalıa ileri seviyeye sahip olacak. Cep Trafik’ten yol güzergâhı takibi yapan vatandaşın cep telefonu ekranında kamera görüntülerinde Turkcell logosu da yer alacak. Trafik yol durumunu öğrenmek için 444’lü numarayı arayan vatandaşı Turkcell’in müziği karşılayacak.