Bunun yarınlarını da masaya yatıralım yapmışken TKNLJ formatında:

  • Toplantı sırasında arkadaşlar bunun yurt dışında nasıl kullanılacağını sorunca Turkcell Genel Müdür Yardımcısı şu anda nasıl kullanılıyorsa öyle dedi. Bu kullanıcılar için harika bir haber. Ancak yurt dışında otelinde oturmakta olan bir kişi gece uykusuz kaldım haydi birkaç şarkı dinleyeyim, haydi üstüne bir de TV8’in aptalca programlarını seyredeyim dese… Turkcell öyle bir zarara girer ki…
  • Turkcell basın bülteninde 55 gigabayt internet kullanımı veriyorum diyor. Hayır. Turkcell 50 gigabaytlık ürün hizmet kullandırıyor ve 5 gigabaytlık istediği yere gitme imkanı sağlıyor. 5 gigabaytla bu çocuklar Youtube seyredecek, şu anda paketlere dahil olmayan Instagram uygulamasını kullanacak, WhatsApp gruplarına ehe ehe diyerek resim gönderecek, telefonunun uygulamalarını güncelleyecek. Buna cevap olarak müzikse müzik, yazışmaysa bip, videoysa TV+ denebilir. Ama kazın ayağı tam olarak öyle değil.
  • Turkcell aslında yarışı kendinin iyi olduğu alana çekmeye çalışıyor. Turkcell hem 3G hem 4G ihalelerinde en iyi bant genişliklerini aldı. Data temelli bir savaşta rakiplerinin onunla boy ölçüşmesine imkan ve ihtimal yok. Rakiplerin bizde ucuz gel söylemi de bir süre sonra anlamsız kalacak çünkü verecek bant genişlikleri olmayacak. Hesap çok basit: İnternet sevgi gibi paylaştıkça çoğalmıyor.
  • İnternet deyince elbette konunun içine kota ve benzeri muhabbetler girecek. Turkcell’e defalarca neden kota koymak zorundasınız bunu bana anlatın dedim ama ilgili kişiyle röportaj yapmak kısmet olmadı. Belki ilerde olur. Ama işin şu tarafı çok net: ABD’de 3G zamanı kotasız internet denendi mobil operatörlerde. Patladılar. Hem de çok kötü patladılar ve ağlar çalışmaz hale geldi. Bunu aklımızın bir lerinde tutmakta fayda var.
  • Bence Turkcell’in yaşayacağı en önemli sorunlardan biri, çok keyifli ve eğlenceli reklamına rağmen bunu anlatamamak olacak. Halkıma fizzy, bip, düt filan demek yerine konuşma ve SMS’i olmayan paket işte diyebilmek lazım. Ama toplantının iletişim tonundan anladığım kadarıyla bunu bir paket olarak konumlamak istemiyorlar. Hatta bu paketten aldığınızda telefonun operatör kısmında Turkcell değil Lifecell yazacakmış. Karizma katmak istiyorlar belli ki. Ama kullanıcıya gidiyorsunuz. Telefon dediğimiz şey de sadece 25-35 yaş arası üniversite mezunu beyaz yakalılarda yok. Bunun çocukları var, yaşlıları var, hamalı var, futbolcusu var. Aman diyeyim de ben… Tarihe not düşeyim de…
  • Turkc ell bunu yaparak yepyeni bir dünya yaratıyor en azından Türkiye için. Dünyada bunun örnekleri var. Ama bizde konjonktür değişiyor, kesinlikle değişecek. Bunu yadsımak için 2000’li yılların başından bu yana komada yaşamış, geçtiğimiz hafta uyanmış olmak gerekiyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.