Turkcell Lifecell ile konjonktür yaratacak

Turkcell içinde ses ve SMS olmayan Lifecell isimli yeni bir yaklaşım yarattı. Artık içinde veriden başka bir şey olmayan bir paket var. Ama iş bu kadar basit değil. Detaylarını sizin de tartışmanıza açmak istiyorum.

2000’li yılların başında Turkcell’de çalışan dostlarımızla konuşurken sürekli konuşma özelliğinin karşısındaki tehditlere karı korkularını dile getiriyorlardı. Ya konuşmaya alternatif yollar üretilirse?.. Neden öncesinde yoktu da 2000’li yıllarda bu korku onları sardı? Çünkü 2000 yılında bayta Avrupa olmak üzere tüm dünyada 3G konuşulmaya başlandı.

Sonrasında bu korku yavaş yavaş kendini unutturmaya başladı. Bir şekilde 2000’li yıllar, bazı merdiven altı sabit hatçılar dışında sesin yerini alacak bir teknolojiyle ön plana çıkmadı. Evet Skype vardı, Microsoft’un Google’ın uygulamaları vardı ama bunlar kullanıcıya sadece veriyle yaşayabilecekleri bir haberleşme konforu vermiyordu.

2010 yılında 4G’nin telekomünikasyon hayatına girmesiyle birlikte bu tip uygulamalar arttı ancak o zamanlardan sonra da şirketlerde ya sesi ikame edecek veriyle kullanılan uygulamalar gelirse korkusu kalmadı. Çünkü başta Turkcell gibi şirketler olmak üzere birçok önde gelen kurum buna karşı önlemlerini aldı ve sırtını kolay ses pazarına dayamak yerine data erişiminin şirketleri olmaya başladı. Turkcell bunu yeni genel müdürü Kaan Terzioğlu’nun gelmesiyle birlikte net bir biçimde, açık yüreklilikle ilan etti zaten.

Turkcell bu alana girmek istediği andan itibaren farklı adımlar atmaya başladı. Örneğin yıllarca derin bir sessizlikte duran müzik uygulamasını canlandırıp, yükseltip, pahalı paketlerin içine ücretsiz olarak koyma suretiyle herkesin bir şekilde kullanmasını sağlamaya çalıştı. TV+ güzel bir hayalden çıktı herkesin kullanmak isteyeceği, kullandıkça mevcut verilerinizden yemeyen bir hale getirdi. Dergilik vardı içinde birkaç yayın olan. Onu geliştirdi, herkesin okumak isteyeceği, içine dergi koyanların para kazanmasını isteyeceği bir şekile soktu. Hatta gazetelerle yepyeni bir hale getirdi.

Tüm bunlarla Turkcell’in hem veri kullanımı arttı hem de hizmetler artık kendi parasını kazanan olgun ürünler haline dönüştü.