Turkcell Microsoft ile etiketleme devrini başlattı

Barselona’da basına yapılan açıklamalar kervanına Turkcell de katıldı. Microsoft ile birlikte gerçekleştirdikleri MobilKod adındaki etiketleme uygulamasını anlatan Turkcell bunun dünyada Microsoft ile yapılmış bir ilk olduğunu vurguladı.

MobilKod, genel olarak Microsoft Tag platformuyla kullanıcıların 2 boyutlu (2D) etiketleri cep telefonlarına okutmalarını sağlayan ücretsiz bir Turkcell servis olarak tanımlanıyor. Bu alanda dünya çapında, Microsoft ile iş birliği gerçekleştiren ilk operatör Turkcell olduğu vurgulandı.

MobilKod, numara çevirmeden arama yapmayı ya da bir mesaj görüntülemeyi, bir web sitesine ya da video görüntüsüne anında bağlanmayı, bir kartviziti anında adres defterine eklemeyi sağlayabildiği gibi mobil reklam ve pazarlama alanlarında yepyeni ve çok geniş bir kullanım alanına sahip. Markalara bugüne kadar var olmadıkları yepyeni mecralarda müşteriyle buluşma fırsatı sunan MobilKod servisi, reklam ve pazarlama alanlarında fark yaratmak isteyenlerin de tercih edeceği bir alternatif getiriyor.

Bireysel ya da kurumsal hat kullanan tüm Turkcell’liler, www.mobilkod.com.tr adresinde hizmet veren Turkcell MobilKod portali üzerinden ücretsiz olarak web adresi, metin, kartvizit ya da cep telefonu numaralarını şifreleyen etiketler yaratabiliyor.

Bu etiketlerin cep telefonları aracılığıyla okunabilmesi için ücretsiz MobilKod uygulaması üç kolay öntemle indirilebiliyor:

Windows Mobile, iPhone, Symbian, Blackberry, Android ve J2ME cihazlarda çalışan MobilKod’u; http://gettag.mobi/tr adresinden, MOBILKOD yazıp 5050’ye kısa mesaj göndererek ya da Turkcell Uygulamalar’dan ücretsiz olarak indirmek mümkün. Turkcell Mobilkod’un kullanımı herkese açık ancak kısa mesaj ve Turkcell Uygulamalar seçenekleri sadece Turkcell’liler tarafından kullanılabiliyor.

MobilKod servisi ile her yerde görüntülenebilecek yeni bir barkod çeşidi olan etiketler (Tag) yaratılır. Bu etiketleri reklamlarda, posterlerde, ürün paketlerinde, el ilanlarında, web sitesinde, ilan panoları gibi birçok yerde kullanılabilir.

Örnekler:

· Bir sinema filmi afişinin üzerine yerleştirilen etiket, cep telefonundaki MobilKod okuyucu aracılığıyla filmin salon/seans bilgileri, oyuncularla yapılan röportajlar ya da kamera arkası görüntüleri gösterilebilir.

· Bir perakende satış mağazasına yerleştirilecek etiketler interaktif raflar, tabelalar ve reklamlar kullanılarak ürünlerin daha etkin ticari satışına katkıda bulunabilir.

· Yayıncılık alanında okurlar için merak uyandırıcı deneyimler üretilmesi, basılı yayınların reklamverenler için daha cazip hale getirilmesi sağlanabilir.

· Toplu taşıma alanında etiketler, yolcuların gerçek zamanlı varış bilgilerine hızla erişmesi, durakların civarındaki alanlar için detaylı haritalar gösterilmesi, yeni reklam gelirleri üretilmesi için kullanılabilir.