Turkcell’in Dergilik platformu, son altı ayda 2 milyon 99 bin 279 kişi tarafından indirildi. Bu uygulama ile 7 milyon 239 bin 575 adet dergi okudu. Dergi okuyucuları uygulamayı en çok Cuma günleri saat 06.00-08.30 saatleri arasında kullandı. İndirilen dergi sayısı, Ocak ayından bugüne yüzde 280 oranında arttı. Dergilik aboneleri, aylık ortalama bir dergi fiyatına 300’den fazla dijital yayına erişim ve okuma imkanına sahip oldu. Sadece Turkcell değil, tüm operatörlerin kullanabildiği Dergilik’te yer alan  içeriklerin tümüne ayda 14.99 TL karşılığında ulaşılabiliyor. 100’e yakın derginin ücretsiz sunulduğu uygulamada, isteyen abone olmadan da tek bir dergi satın alıp indirebiliyor.  Ücretli dergiler 3.49 TL, 6.99 TL ve 9.99 TL’den satılıyor.

Şimdi konuyu farklı yönleriyle okumaya başlayalım. Turkcell’in kendi için söyleyemediği, belki de söylemeyi hiç düşünmediği şeyleri TKNLJ formatında açalım:

  1. Türkiye’de medya çöküyor. Basılı medya son günlerini yaşıyor. Basılı medya bittiği zaman medyanın yüzde 80’i bitmiş, alttan yetişen gazeteci sıfırlanmış olacak…
  2. Türkiye’de reklam ve satış giderek azaldığı için medyaya yeni bir soluk gelmesi gerekiyordu. Bu soluk Turkcell oldu bunu da medya piyasasında kime isterseniz sorabilirsiniz
  3. Turkcell müthiş bir medya patronu olmaya doğru emin adımlarla gidiyor. Çünkü hem satıcı hem de dağıtıcı konumunda. Bu da normal medya dünyasıyla paralellik kurduğumuzda Turkcell’i Türkiye’nin en büyük medya patronu haline getiriyor. Merak edenler konuyu YAYSAT dağıtım şirketi çerçevesinde inceleyebilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.