akilli telefon

Akıllı telefon gelişimine baktığımızda dünyanın çok acayip bir yere doğru gittiğinin farkına varabiliriz. Çok değil bundan on sene önce sıfıra yakın akıllı cep telefonu kullanıcısı varken şu anda 2,5 milyar kullanıcının üstüne çıkmış durumdayız. Ancak akıllı telefonların kullanımının taşıycısı kim? Elbette Asya. 2008 yılında akıllı pazarın yüzde 34’üne sahip olan bu bölge, son yıllarda yüzde 52 gibi bir seviyeye geldi. Bunun etkisinin altında akıllı telefon kullanmaya başlayan Çin ve benzeri kalabalık Asya ülkeleri var.

Eğer bu telefonlar Batı Avrupa ve Kuzey Amerika gibi bölgeler için üretiliyor zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz. Toplam tüketimin çok küçük bir kısmını bu ülkeler oluşturuyor. Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrikayla Güney Amerika toplamı bile bu iki gelişmiş bölgenin üstünde.

Peki neden hala gelişmiş telefonların lansmanları bu ülkelerde yapılıyor, reklamları bu ülkelerde dönüyor, geliştirmeler bu ülkenin şartlarına göre yapılıyor? Bunların hepsi kökleri eski parlak günlere dayanan bir şımarıklık mı? En çok parayı bu ülkelerin vermesi mi? Üstünde uzun süre tartışmayı hakeden bir konu bu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.