Türkiye iyi kazandırıyor ama bir Alex değil

Microsoft’un önemli bir haberi çıktı bugün uluslararası basına: Söylenenlere göre Microsoft, Brezilya’da bir teknoloji araştırma merkezi açacakmış. Bunun için de 98.5 milyon dolar yatırım kararı almış. Bu karar açıkçası Microsoft’u yıllardır takip eden bir teknoloji yazarı olarak beni çok üzdü. Çünkü bu ülkede birçok hükümet böylesi bir yatırıma girmesi için onları teşvik etti. Onlar da göreli olarak ülkeye yatırım yaptılar. Yeniler hatırlamaz; öğretmen eğitimleri, bilgisayar okuryazarlığı eğitimleri, mühendis eğitimleri…

Ama rakam çok dramatik: 98.5 milyon dolar yatırım. Brezilya’nın bizden ne fazlası var diye baktığımızda karşımıza çok büyük farklılıklar çıkmıyor. Onların ekonomisi de bizim gibi ciddi bir atılım içinde. Toprak olarak bizden 12 kat daha büyükler. Nüfuz olarak üç katımızdalar. Ancak okumuş, ya da damı olan bir evde otururken pantolon da giyen nüfusumuz hemen hemen aynı. Futbolda bizden çok daha iyiler. Kadınları (kimse kusura bakmasın) bizimkilerden kat be kat güzel. Karnavalları var. Ama bunların hiçbiri birkaç senedir en iyi satışı gerçekleştiren ve çevre ülkeleri yöneten Türkiye’ye bu yatırımın gelmemesi için yeterli sebep değil.

Eğer şunu diyorlarsa: “Türkiye çok kazandırıyor ama bir Alex değil…” Ona söyleyecek bir sözümüz yok.

Ama bence okumuş insanımızı üretime kaydırmak için çırpındığımız, 3G ihalelerine Ar-Ge merkezi zorunlulukları koydurduğumuz ülkemizin buna ihtiyacı var. Web üzerinden eğitimlere değil. Microsoft içinde çok yüksek kademelere gelmiş, hatta o kademeleri yiyip bitirip sonra Turkcell’e genel müdür olmuş insan kaynağımızı görmezden gelmek bana çok hoş gelmedi. Teknoloji ve yetişmiş insan kaynağı konusunda rakibimiz Brezilya ise kusura bakmayın ben herkesten çok milliyetçi olurum. Microsoft’un Türk yöneticilerinden de böyle olmalarını beklerim.