Türkiye yeni Youtube krizini de atlattı

Youtube ile devletimiz arasında yaşananlar bugün farklı bir boyut kazandı:  Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi, Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerin yer aldığı video paylaşım sitesi “Youtube”a erişimin engellenmesi kararı aldı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) “Youtube”dan söz konusu görüntülerin kaldırılmasını istedi.

Daha yeni açılmışken, zaten bu açılma da sorgulanırken, Atatürk videoları siteye yeniden yüklenirken… Deniz Baykal videosu yüzünden kapatılmanın neredeyse kesin bir hale gelmesi herkeste şok etkisi yarattı.

İlgili birimler yine sert bir söylemle daha önce yaptıkları ama yürümeyen metodda olduğu gibi videoların kaldırılmasını istedi. Mantıken bu videoların da kaldırılmaması gerekiyordu. Ama belli ki bu kavga ve gürültüden oldukça rahatsız olan Google müthiş bir manevra yaptı ve videoyu ve hatta tüm sürümlerini kaldırdı. Nasıl mı? Aşağıdaki mesajla:

Yani Google’ın yazıyı kaldırma sebebi bizim bunu istememiz değildi. Hatta Baykal’ın görüntülerinin hakkının bir şirkete ait olduğunu söylemeye de gerek kalmamıştı. Google bunları içinde çıplaklık ve seksüel içerik olduğu için yayından kaldırdı.

Herkes mutlu, herkes bir sonraki videoya taşıdı umutlarını…