Türkiye’de şimdiye dek sadece bir site kapatılmış

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen, ‘Kamuoyunda içeriğin çıkartılması, yasak, sansür, erişim engelleme, kapatma ve uyar kaldır kavramları karıştırılıyor’ dedi.

ODTÜ Mezunları Derneği, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Komisyonu (BİLTEK) tarafından ‘İnternet ve Yaşam- e-Demokrasi ve Yasaklar’ isimli panel Ankara ODTÜ Vişnelik tesislerinde gerçekleştirildi. Panelin oturum başkanlığını Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Aydın Kolat yaptı. Panelin konuşmacıları, Türk Telekom Eski Genel Müdürü Cengiz Bulut, BTK Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Daire Başkanı Osman Nihat Şen ile İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren oldu.

Panelde konuşan Şen, internetin hava gibi olduğunu ve varlılığının yokluğunda hissedildiğini ifade etti. İnternetin doğru erişimi ve doğru kullanımının en önemli kriter olduğuna dikkat çeken Şen, ‘İnternetin bilinçli ve etkin kullanımı için her çalışmayı destekliyoruz’ dedi

Uyar-Kaldır yönteminin Türkiye’de başarılı bir şekilde işlediğini belirten Şen, bugüne kadar 22 bin uyarı yapıldığını ve uyarıların ardından bu içeriklerin kaldırıldığını söyledi. Şen, ‘Türkiye’de bugüne kadar sadece bir site kapatma gerçekleştirildi. Kamuoyunda içeriğin çıkartılması, yasak, sansür, erişim engelleme, kapatma ve uyar kaldır kavramları karıştırılıyor. 2007 yılında devletim.com.tr adında porno içerik yayını yapan bir alan adı kapatıldı ve tek site kapatma vakası da budur. Diğer uygulamalar ise kural ihlali için bir uyarıdır’ şeklinde konuştu.

Kişilerin kendileri için site kapattırmak dahi istediğini belirten Şen, ‘Kendileriyle ilgili olumsuz ya da ceza gerektiren bir durum olmasa dahi insanlar bu sitelerde yer alan birçok konuyla ilgili site kapattırma isteğiyle başvuruda bulunuyor’ dedi.